eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Rozliczenie roczne a przeksięgowanie nadpłaty

Rozliczenie roczne a przeksięgowanie nadpłaty

2008-04-21 13:50

Kwiecień to ostatni miesiąc na rozliczenie roczne podatku dochodowego dla osób fizycznych. Zazwyczaj wiąże się to z wykazaniem nadpłaty lub koniecznością dopłaty podatku, jednak podatnicy prowadzący działalność gospodarczą lub uzyskujących dochody z różnych źródeł przychodów, niepodlegających łączeniu, często spotykają się z sytuacją, gdy w jednym podatku muszą dokonać dopłaty, zaś w ramach innego podatku lub źródła przychodu maja nadpłatę.

Przeczytaj także: Zwrot nadpłaty podatku PIT za 2014 r. z urzędu skarbowego

Szczególnie często dotyczy to osób będących również podatnikami VAT, którzy mimo nadpłaty w podatku dochodowym mają obowiązek zapłaty podatku VAT. W takim wypadku mogą uniknąć konieczności dokonywania wpłat z jednego tytułu oraz występowania o zwrot podatku z innego tytułu. Tym bardziej, że nadpłata zostanie zwrócona najwcześniej po paru miesiącach. Podatnicy mogą w takim wypadku rozliczyć nadpłatę z jednego tytułu, z należnością z innego tytułu już w dacie złożenia zeznania rocznego. Tytułem przykładu można wskazać osobę zatrudnioną na umowę o pracę i uzyskującą dochody z tytułu działalności gospodarczej. Jeśli z umowy o pracę powstała niedopłata (jest to częste przy przekroczeniu progu podatkowego), zaś wpłacone zaliczki z tytułu działalności gospodarczej przekraczają kwotę podatku, podatnik może wystąpić o zaliczenie powstałej nadpłaty w ramach działalności gospodarczej na poczet dopłaty z tytułu umowy o pracę. Pozwoli to „odzyskać” nadpłatę już w dacie składania rozliczenia rocznego a nie po paru miesiącach. Podobnie nadpłata w podatku dochodowym z tytułu prowadzonej działalności może zostać zaliczona na poczet zobowiązania w podatku VAT.

Skorzystanie z tej możliwości wymaga jednoczesnego złożenia wraz z rocznym zeznaniem podatkowym wniosku o zaliczenie nadpłaty na poczet zobowiązania podatkowego. W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych termin złożenia zeznana rocznego jest taki sam dla dochodów z umów o pracę i działalności gospodarczej – ważne jest zatem, by zeznanie(a) wraz z wnioskiem zostało złożone przed upływem ostatecznego terminu rozliczenia. Jeżeli jednak podatnik będzie chciał skorzystać z tego rozwiązania w zakresie różnych podatków (np. zaliczenia PIT na VAT) musi pamiętać, że zeznania/deklaracje w obu tytułach podatkowych oraz wniosek o zaliczenie muszą zostać złożone w terminie dla wcześniejszego zobowiązania (np. do 25 kwietnia – w przypadku zaliczenia na poczet zobowiązania w VAT). Podatnik może żądać również zaliczenia nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych (np. VAT za kwiecień płatny do 25 maja), pozwoli to faktycznie odzyskać nadpłatę i tak wcześniej niż w ustawowym 3 miesięcznym terminie jej zwrotu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu podatnicy mogą uniknąć wpłaty zobowiązania, w części objętej nadpłatą i wnioskiem o jej zaliczenie. Nadpłaty są, bowiem zaliczane na poczet zobowiązań w dacie złożenia wniosku, a nie jego rozpatrzenia. We wniosku o zaliczenie nadpłaty podatnik powinien dla swojego bezpieczeństwa wskazać, jakie kwoty nadpłaty i z jakiego tytułu (np. PIT) mają być zaliczone na poczet jakiego podatku (np. VAT) i za jaki okres. Pozwoli to uniknąć zbędnych wyjaśnień w urzędzie w przypadku nie otrzymania przez organy wpłaty pełnej kwoty zobowiązania. Różne podatki są, bowiem rozliczane w urzędzie przez różne osoby, zaś wymiana informacji pomiędzy tymi osobami często nie jest doskonała.

Co do złożenia wniosku o zaliczenie nadpłaty należy wskazać, iż istotny jest w tym wypadku termin otrzymania wniosku przez Urząd Skarbowy. Nie wolno mylić tego momentu z nadaniem zeznania czy deklaracji wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w placówce pocztowej. Oczywiście w przypadku składania deklaracji termin uważa się za zachowany, jednak dla oceny momentu złożenia wniosku o zaliczenie nadpłaty ważny jest moment jego wpływu do organy podatkowego. Potwierdza to również orzecznictwo sądów administracyjnych, jak np. wyrok WSA w Gdańsku (sygn. I SA/Gd 31/08). Praktyka zaś wskazuje, że w takim wypadku najlepiej złożyć osobiście deklaracje i wniosek o stwierdzenie nadpłaty we właściwym Urzędzie Skarbowym. Opóźnienie w dostarczeniu przesyłki przez pocztę może wiązać się z koniecznością zapłaty odsetek od zaległości powstałej z chwilą upływu terminy płatności podatku, gdy wniosek o zaliczenie nadpłaty jeszcze nie dotarł do urzędu.

Z tego rozwiązania nie będą mogli skorzystać podatnicy mający zaległości podatkowe. W takim wypadku organ podatkowy w pierwszej kolejności zaliczy nadpłatę na poczet zaległości podatkowej i odsetek od niej, a dopiero nadwyżkę na poczet zobowiązania wskazanego przez podatnika. Tym samym powstanie nam zaległość w tym zobowiązaniu, które chcieliśmy rozliczyć z nadpłatą. Jednak podatnicy rozliczający się rzetelnie z podatków mogą dzięki temu faktycznie skorzystać z nadpłaty już w dacie złożenia zeznania, a nie dopiero po 3 miesiącach od tej daty.

Do pobrania:


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: