eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ordynacja podatkowa: wady i zalety nowelizacji

Ordynacja podatkowa: wady i zalety nowelizacji

2008-04-27 09:11

Przeczytaj także: Zmiany w Ordynacji korzystne dla podatników?


5) Przepisy przejściowe dotyczące przedawnienia

Jako korzystne rozwiązanie należy uznać propozycję przepisów przejściowych, zgodnie z którą do przedawnienia zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem wejścia w życie nowelizacji Ordynacji podatkowej nie będzie się stosowało nowych przepisów powodujących zawieszenie biegu terminu przedawnienia w razie zabezpieczenia wykonania decyzji podatkowej. W praktyce będzie to oznaczało tyle, że w przypadku decyzji dotyczącej zobowiązania podatkowego np. z 2007 r., a wydanej np. w 2010 r. – jeśli będzie ona zabezpieczona według nowych przepisów – zabezpieczenie nie zawiesi biegu terminu przedawnienia.

Uwaga: Powyższa zasada nie dotyczy zawieszenia terminu przedawnienia w razie podejrzenia pozorności czynności podatnika. Chcąc nie dopuścić do przedawnienia zobowiązań powstałych do końca 2008 r., organy podatkowe mogłyby z tego powodu nadmiernie zawieszać postępowania.

6) Konieczność wzywania do uiszczania opłaty za interpretację podatkową

Projektowane zmiany w Ordynacji podatkowej mają także złagodzić formalizm w zakresie nieprawidłowego opłacenia wniosku o wydanie interpretacji prawa podatkowego.

Stanowi to znaczne ułatwienie dla podatników, którzy w dotychczasowym stanie prawnym mogli mieć problemy z ustaleniem wysokości opłaty oraz którym w przypadku nieprawidłowego opłacenia bądź nieopłacenia groziło ryzyko pozostawienia wniosku o wydanie interpretacji bez rozpoznania. Zgodnie z nowelizacją, w przypadku wystąpienia takich błędów organ będzie wzywać podatnika do uiszczenia opłaty. Nowelizacja dodatkowo przewiduje również zwrot opłaty w przypadku jej wniesienia w wysokości wyższej od należnej.

7) Zapłata podatku za granicą / płatności mikroprzedsiębiorców / karta płatnicza

Nowelizacja zmierza również w kierunku ułatwienia płatności podatku poza granicami kraju oraz rozszerza możliwości płatności podatków przez mikroprzedsiębiorców.

W zakresie płatności podatków poza granicami kraju istotne jest przyjęcie zasady zapłaty podatku w chwili obciążenia konta podatnika prowadzonego przez zagraniczne instytucje finansowe – jeżeli kwota zostanie uznana na rachunku organu podatkowego w ciągu 5 dni roboczych od dokonania przelewu.

Istotne ułatwienie stanowi również wprowadzenie gotówkowej formy płatności przez mikroprzesiębiorców. Do tej pory zapłata podatku przez prowadzących działalność gospodarczą była dopuszczalna jedynie w drodze polecenia przelewu. Nowelizacja wychodzi jednak naprzeciw postulatom środowisk przedsiębiorców, umożliwiając mikroprzedsiębiorcom płacenie podatków również w formie gotówkowej.

Nowelizacja dopuszcza także możliwość zapłaty podatków stanowiących dochody jednostek samorządowych kartą płatniczą.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: