Ordynacja podatkowa: wady i zalety nowelizacji
2008-04-27 09:11
Przeczytaj także: Zmiany w Ordynacji korzystne dla podatników?
Dzierżawcy i użytkownicy nieruchomości
Nowelizacja ogranicza ponadto odpowiedzialność dzierżawcy i użytkownika nieruchomości. Obecnie osoby te odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem będącym właścicielem nieruchomości (użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem samoistnym) za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych wynikających z opodatkowania nieruchomości, powstałych podczas trwania dzierżawy lub użytkowania.
Nowelizacja zakłada stosowanie tego rodzaju odpowiedzialności wyłącznie w przypadku, gdy między dzierżawcą lub użytkownikiem a podatnikiem istnieją powiązania o charakterze rodzinnym, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy.
Wspólnicy spółek osobowych
Obecnie wspólnik spółki osobowej (tj. cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej, niebędący akcjonariuszem) odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników, wynikające z działalności spółki. Odpowiedzialność dotyczy także byłego wspólnika – za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań powstałych w okresie, gdy był on wspólnikiem. Za zobowiązania podatkowe powstałe po rozwiązaniu spółki odpowiadają osoby będące wspólnikami w momencie rozwiązania spółki.
Nowelizacja zakłada ograniczenie odpowiedzialności podatkowej wspólnika. Wspólnik ww. spółek będzie odpowiadał wyłącznie za zaległości podatkowe spółki – bez zaległości podatkowych innych wspólników.
4) Tryb wykonania decyzji o zabezpieczeniu
Korzystnym rozwiązaniem jest zapis nowelizacji dotyczący trybu wykonania decyzji o zabezpieczeniu zobowiązania podatkowego. Dopuszcza on w sposób wyraźny możliwość złożenia wniosku o zabezpieczenie w jednej z dobrowolnych form „finansowych” także po tym jak ustanowiono już zabezpieczenie w trybie przymusowym (tj. na podstawie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji). W takim przypadku, według projektu nowelizacji, przyjęcie zabezpieczenia dobrowolnego będzie powodować uchylenie lub zmianę (zawężenie) zakresu zabezpieczenia przymusowego. Jak można przypuszczać, zmiana ta przyczyni się do szerszego zastosowania dobrowolnych form zabezpieczenia. W aktualnym stanie prawnym działania organów podatkowych często uniemożliwiały podatnikom korzystanie z tej możliwości – organy automatycznie wykonywały decyzje o zabezpieczeniu w trybie przymusowym, odmawiając następnie z tego powodu zastosowania dobrowolnych form zabezpieczenia (z uwagi na spójnik „albo” użyty w art. 33 § 5 Ordynacji podatkowej).
![Kontrola podatkowa 2007: jakie zmiany w przepisach [© anna - Fotolia.com] Kontrola podatkowa 2007: jakie zmiany w przepisach](https://s3.egospodarka.pl/grafika/kontrola-podatkowa/Kontrola-podatkowa-2007-jakie-zmiany-w-przepisach-skVsXY.jpg)
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Podatki
-
Działka w spadku lub darowiźnie czy sprzedaż działki i przekazanie pieniędzy? Jakie obowiązują podatki i co jest korzystniejsze?
-
Wakacje przedsiębiorcy a koszty firmowe - co i kiedy można odliczyć?
-
Rzeczywisty właściciel w podatku u źródła - kluczowe objaśnienia MF po latach oczekiwania
-
KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy nowego systemu e-Faktur