eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Uszkodzone znaki akcyzy: kiedy zwrot do fiskusa?

Uszkodzone znaki akcyzy: kiedy zwrot do fiskusa?

2008-06-12 08:17

Przeczytaj także: Czy konieczna akcyza na fakturze VAT?


Zgodnie z art. 109 ust. 1 ww. ustawy w razie wystąpienia strat znaków akcyzy wskutek ich utraty, uszkodzenia lub zniszczenia w procesie oznaczania wyrobów akcyzowych tymi znakami, w granicach dopuszczalnej normy, producentom, a także podmiotom dokonującym pakowania, rozlania, lub rozważenia wyrobów akcyzowych w opakowania jednostkowe albo przepakowania, ponownego rozlania lub rozważenia wyrobów akcyzowych w inne opakowania jednostkowe przysługuje odpowiednio zwrot wpłaconych kwot stanowiących wartość podatkowych znaków akcyzy albo prawo do otrzymania w zamian nowych znaków, pod warunkiem przedstawienia protokołu stwierdzającego utratę, uszkodzenie lub zniszczenie znaków oraz zwrotu uszkodzonych lub zniszczonych znaków.

W myśl art. 109 ust. 2 ww. ustawy, w przypadku ubiegania się o nowe znaki akcyzy w zamian za znaki akcyzy utracone, uszkodzone lub zniszczone procesie oznaczania wyrobów akcyzowych podmiotom zobowiązanym do oznaczania wyrobów akcyzowych uprawnione organy wydają znaki akcyzy odpowiadające co do rodzaju i serii znakom utraconym, uszkodzonym i zniszczonym.

W celu prawidłowego korzystania z powyższego mechanizmu zwrotu kwot stanowiących równowartość utraconych znaków akcyzy lub też mechanizmu przydzielania nowych znaków akcyzy ustawodawca w art. 109 ust. 3 ww. ustawy upoważnił ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia w przepisach wykonawczych:

1. normy dopuszczalnych strat znaków akcyzy powstałych w procesie oznaczania w stosunku do łącznej liczby znaków wykorzystanych w ciągu miesiąca kalendarzowego do oznaczenia wyrobów akcyzowych,
2. zespołu czynności, które składają się na proces oznaczania znakami akcyzy.

Na podstawie powyższej delegacji ustawowej Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 19 kwietnia 2004r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. Nr 80, poz. 742 ze zm.), które zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 13 i 14 określa:

* normy dopuszczalnych strat znaków akcyzy powstałych w procesie oznaczania w stosunku do łącznej liczby znaków wykorzystanych w ciągu miesiąca kalendarzowego do oznaczania wyrobów akcyzowych;
* zespół czynności składających się na proces oznaczania znakami akcyzy.

W § 16 ust. 2 ww. rozporządzenia zdefiniowano w sposób precyzyjny zespół czynności, które mogą zostać uznane za wchodzące w proces oznaczania wyrobów znakami akcyzy. Oznaczanie wyrobów akcyzowych znakami akcyzy polega na naniesieniu, z użyciem odpowiedniego kleju, ważnej i nieuszkodzonej banderoli na opakowanie jednostkowe wyrobu akcyzowego podlegającego oznaczaniu tą banderolą, niezależnie od miejsca i metody oznaczania. W przypadku oznaczania wyrobów akcyzowych banderolami na zautomatyzowanej linii technologicznej do procesu oznaczania należy zaliczyć także czynności włożenia banderol do urządzenia banderolującego oraz następujące łącznie, bezpośrednio po oznaczaniu, zautomatyzowane czynności przemieszczenia opakowania wyrobu akcyzowego do końca linii technologicznej, zdjęcia opakowania jednostkowego wyrobu akcyzowego z tej linii i jednoczesnego włożenia go do opakowania zbiorczego.

Zaś dopuszczalne miesięczne straty banderol powstałe w procesie oznaczania nimi opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych lub wyrobów akcyzowych na terytorium kraju, o których mowa w art. 109 ust. 1 ww. ustawy o podatku akcyzowym, zostały określone w § 16 ust. 1 ww. rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem straty, o których mowa wyżej mogą wynosić najwyżej dla poszczególnych wyrobów:

1. 0,5% - dla opakowań jednostkowych wyrobów spirytusowych;
2. 0,5% - dla opakowań jednostkowych wyrobów tytoniowych;
3. 0,5% - dla opakowań jednostkowych wyrobów winiarskich.

Mając na uwadze powyższe zdaniem tut. organu termin zwrotu uszkodzonych znaków akcyzy określony w art. 104 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym nie ma odniesienia do strat znaków akcyzy określonych w art. 109 ust. 1 ww. ustawy, powstałych wskutek ich utraty, uszkodzenia lub zniszczenia w procesie oznaczania wyrobów akcyzowych tymi znakami. Konsekwentnie 14 dniowy termin zwrotu uszkodzonych znaków akcyzy będzie miał zastosowanie do czynności niewymienionych w § 16 ust. 2 rozporządzenia w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, niemieszczących się w pojęciu procesu oznaczania wyrobów tymi znakami.

Reasumując w przypadku wystąpienia strat znaków akcyzy wskutek ich utraty, uszkodzenia lub zniszczenia w procesie oznaczania wyrobów akcyzowych tymi znakami, w granicach dopuszczalnej normy strat, stwierdzić należy, że zarówno w przepisach ww. ustawy o podatku akcyzowym jak również i w przepisach powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004r. nie określono terminu zwrotu przedmiotowych znaków akcyzy.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: