eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Agroturystyka: dodatkowe atrakcje to obowiązek w PIT

Agroturystyka: dodatkowe atrakcje to obowiązek w PIT

2008-06-18 12:40

Gama dodatkowych rozrywek, jakie proponują gościom właściciele gospodarstw agroturystycznych, poszerza się z roku na rok. Nawet najbardziej wymagający znajdą cos dla siebie. Łowienie ryb, jazda konna, pikniki czy ogniska na pewno znajdą swoich amatorów nawet wśród najbardziej wymagających. Dla gospodarstw oznacza to dodatkowe wpływy, tak jak i dla fiskusa.

Przeczytaj także: Gospodarstwo agroturystyczne niekiedy jako działalność gospodarcza

Trzeba tu bowiem pamiętać, że zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu najmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu. I na tym niestety koniec zwolnień. Wszelkie dodatkowe uciechy, oferowane wczasowiczom, będą podlegać opodatkowaniu. Potwierdzają to interpretacje organów podatkowych.

Podatnik (rolnik prowadzący działalność agroturystyczną) miał wątpliwości czy świadczenie dla gości wynajmujących pokoje dodatkowych odpłatnych atrakcji typu: przejażdżki, kulig, ogniska zmienia sytuację prawną i rodzi skutki podatkowe w podatku dochodowym. Zdaniem fiskusa, tak. Urząd Skarbowy w Kole w interpretacji z 15 lutego 2005 r. (sygn. PB/415-3/05) odpowiedział bowiem, że, o ile zwolnieniu przedmiotowemu, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT, podlegają dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych (jeżeli ich liczba nie przekracza pięciu) wczasowiczom i ich wyżywienia, o tyle towarzyszące im usługi rekreacyjne muszą już być opodatkowane. Dochody uzyskiwane z tytułu organizacji przejażdżek, kuligów, ognisk, obsługi gastronomicznej przyjęć, szkoleń itp. należy tu uznać za źródła przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie ma tu znaczenia, że podatnik świadczy te usługi wykorzystując bazę i urządzenia, które są bezpośrednio związane z gospodarstwem rolnym.

Z podobnego założenia wychodzi również naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Rolnik, właściciel stadniny koni, świadczący na niewielką skalę usługi noclegowe i gastronomiczne, zapytał czy musi opodatkować przejażdżki końmi oraz bryczką (wykonywane jako usługi dla turystów), organizowanie nauki jazdy konnej, kursów jeździeckich, ognisk i kuligów. Również i w tym przypadku odpowiedź fiskusa była twierdząca ( sygn. II US.PB.I-415/45/04).

Urząd wyjaśnił również, że w świetle definicji słownikowej „agroturystyka” to prowadzenie działalności turystycznej przez gospodarstwa rolne zapewniające noclegi, często wraz z usługami gastronomicznymi. Działalności w tym zakresie nie należy utożsamiać z działalnością rolniczą. W efekcie tego usługi agroturystyczne podlegają obowiązkowi w podatku dochodowym od osób fizycznych. Jedyne wyłączenia przewiduje tu w/w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: