eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wpłata na poczet robót to zaliczka opodatkowana VAT

Wpłata na poczet robót to zaliczka opodatkowana VAT

2008-07-02 08:14

Przeczytaj także: Wpłacone wadium a faktura zaliczkowa


Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem jednak ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl art. 19 ust. 4 ustawy, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11.

Stosownie do art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Przepisy podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług nie zawierają definicji przedpłaty, zaliczki, zadatku czy raty.

Zgodnie ze znaczeniem słownikowym (Mały Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999 r., str. 1109, 1100, 720 i 772), „zaliczka” jest to część należności wypłacana z góry na poczet należności, „zadatek” to suma pieniędzy dawana przy zawieraniu umowy w celu zapewnienia jej wykonania (zaliczka na poczet należności), „przedpłata” to określona suma pieniędzy wpłacana regularnie, w ustalonych terminach, w celu zapewnienia sobie otrzymania jakiegoś towaru, a „rata” to część należności pieniężnej, płatna w oznaczonym terminie.

Zgodnie z powyższym, zaliczka jak również przedpłata jako zapłata na poczet przyszłej należności musi być powiązana z konkretną transakcją. W opisywanej sytuacji, wpłata kwoty 500.000 zł przez kontrahenta jest warunkiem realizacji zawartej umowy, a Zainteresowany jest zobowiązany do wykorzystania tej kwoty na ustalony cel – budowę nowej przepompowni. Ze względu na fakt, iż wpłata będąca przedmiotem wniosku związana jest z konkretną transakcją, nie można w rozpatrywanym stanie faktycznym przyjąć, iż ma ona charakter rekompensaty, czy też darowizny, jak sugeruje Zainteresowany. Zgodnie bowiem z definicją zawartą w Małym Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa 1999 r., str. 120 i str. 778), „rekompensata” to wynagrodzenie poniesionych strat, wyrównanie szkód, krzywd. Natomiast „darowizna”, to coś, co zostało podarowane, dar, podarunek lub też umowa, mocą której jedna strona oddaje daną rzecz drugiej stronie dobrowolnie i bezpłatnie.

W świetle przytoczonych definicji oraz przedstawionego stanu faktycznego, nie można uznać, iż wpłata określonej w umowie kwoty jest rekompensatą, bądź też darowizną, gdyż nie jest ona wynagrodzeniem poniesionych strat, a jej przekazanie nie jest dobrowolne. Jest warunkiem realizacji postanowień umowy – zamiany przedmiotowych nieruchomości – co na gruncie przepisów ustawy winno być traktowane jako zapłata za określoną czynność.

W związku z powyższym, stwierdzić należy, iż przekazana przez kontrahenta na rzecz Wnioskodawcy kwota 500.000 zł, jest zaliczką na poczet dostawy nieruchomości i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, nie stanowi natomiast – jak wskazano w wydanej interpretacji indywidualnej – zaliczki na poczet budowy nowej przepompowni ścieków, przełożenia i przyłączenia istniejących sieci do nowo wybudowanej przepompowni oraz wybudowania nowego rurociągu tłocznego.

Na mocy art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Natomiast – stosownie do art. 29 ust. 2 ustawy – w przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi – art. 106 ust. 3 ustawy.

Zatem zgodnie z powołanymi uregulowaniami, przekazana Wnioskodawcy kwota jest zaliczką, wpłaconą przez kontrahenta w związku z dostawą przedmiotowych nieruchomości, przeznaczoną na poczet budowy nowej przepompowni (zgodnie z postanowieniami zawartej umowy).

Wnioskodawca zobowiązany jest również do udokumentowania tej transakcji za pomocą faktury VAT.

Tut. Organ pragnie podkreślić, iż zgodzić się należy ze stanowiskiem Strony w zakresie stawki podatku właściwej dla dokonanej wpłaty. Przekazanie tej kwoty, jak wskazano powyżej, winno być traktowane jako zaliczka na poczet transakcji dostawy przedmiotowych nieruchomości. W związku z tym, dla danej czynności należy zastosować stawkę podatku taką, jaka została zastosowana do przedmiotu transakcji – zamienianej nieruchomości.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: