eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Obowiązek podatkowy w VAT - wybrane problemy

Obowiązek podatkowy w VAT - wybrane problemy

2009-01-26 08:02

Aby podatnik mógł się poprawnie wywiązywać się ze swoich obowiązków vatowca, musi przede wszystkim terminowo płacić fiskusowi należny podatek. W tym celu jedną z najistotniejszych kwestii jest prawidłowe wykrycie momentu powstania obowiązku podatkowego. Ta niby prosta czynność stwarza jednak wielu podatnikom nie lada kłopot.

Przeczytaj także: TSUE i VAT od leasingu. Nowe ujęcie leasingu finansowego i operacyjnego

Pytanie 1
Moja firma zajmuje się sprzedażą doładowań telefonów komórkowych w systemie pre-paid oraz z odroczonym terminem płatności. Nabywcą wszystkich naszych usług są podmioty mające siedzibę we Francji. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od tego typu czynności?

Odpowiedź eksperta
W przypadku sprzedaży doładowań w systemie przedpłaconym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sprzedaży tych jednostek. Z kolei w przypadku sprzedaży doładowań z odroczonym terminem płatności, tj. w sytuacji, gdy klient zamawia doładowanie, a płatność za nie będzie rozliczona dopiero w fakturze VAT wystawionej za usługi telekomunikacyjne - obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą upływu terminu płatności. Warunkiem jest oczywiście to, aby termin ten został określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych. Obowiązek podatkowy w przypadku doładowań firmie zewnętrznej, która dalej sprzedaje te doładowania klientom, będzie powstawał analogicznie, jak w przypadku sprzedaży na rzecz finalnych odbiorców świadczenia.
Jeśli zatem podatnik będzie miał zawartą umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych lub radiokomunikacyjnych na rzecz tej firmy (i nie będzie to sprzedaż jednostek w systemie przedpłaconym), w której określony zostanie termin płatności z tytułu tego świadczenia - obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu płatności.

Natomiast na podstawie art. 27 ust. 3 uptu w przypadku, gdy następuje świadczenie usług telekomunikacyjnych na rzecz podmiotu zarejestrowanego dla celów rozliczenia VAT we Francji - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona. W przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności miejsce świadczenia tej usługi ustala się tam, gdzie podmiot ten ma stały adres lub miejsce zamieszkania

Pytanie 2
Rozliczam osobę prawną, podatnika VAT z pełną księgowością. Czy przy refakturowaniu usług telefonicznych obowiązek podatkowy powstaje w terminie płatności, czy w dacie wystawienia faktury?

Odpowiedź eksperta
Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych powstaje z chwilą upływu terminu płatności, o ile został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń tych usług. Zatem jeżeli w umowie podpisanej z podmiotem otrzymującym refakturę ustalono termin płatności za tę usługę telefoniczną, to obowiązek podatkowy powstaje w terminie płatności. Jeżeli natomiast w zawartej umowie nie wskazano takiego terminu - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Pytanie 3
Moja firma rozlicza się metodą kasową. Kiedy muszę odprowadzić VAT należny? Z chwilą zapłaty, czy też 90 dni od terminu zapłaty?

Odpowiedź eksperta
Kasowa metoda rozliczeń z VAT polega na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, ale nie później niż 90. dnia - licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Uregulowanie należności w części powoduje natomiast powstanie obowiązku podatkowego w tej części. Oznacza to, że jeżeli podatnik otrzyma całość lub część należności przed 90. dniem (od dnia wydania towaru lub wykonania usługi) - obowiązek podatkowy powstanie u niego w dniu otrzymania tej zapłaty. Jeżeli natomiast zapłaty tej przez te 90 dni nie otrzyma - obowiązek podatkowy powstaje właśnie 90. dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.


Poradnik „VAT w praktyce” to serwis informacyjny, w którym zawsze znajdziesz aktualne informacje, porady.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: