eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Składki ZUS: odsetki za zwłokę a koszty podatkowe

Składki ZUS: odsetki za zwłokę a koszty podatkowe

2009-03-12 00:30

Przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą z reguły odprowadzają z tego tytułu składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Nie zawsze jednak składki te opłacają w terminie. Tym samym, od zaległych składek płacą odsetki za zwłokę. Czy można je uznać za koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym?

Przeczytaj także: Zaległe należności budżetowe = odsetki podatkowe?

Art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.) wskazuje, iż od nieopłaconych w terminie składek należne są od płatnika składek odsetki za zwłokę, na zasadach i w wysokości określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Odsetek tych się nie nalicza, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby 6,60 zł. Powyższe potwierdza także art. 31 ustawy o sus, który to wskazuje, iż w odniesieniu do należności z tytułu składek stosuje się odpowiednio m.in. art. 55 ustawy Ordynacja podatkowa.

Także ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz. U. z 2008 r. nr 164 poz. 1027 z późn. zm.) w art. 87 ust. 3 wskazuje, że od nieopłaconych w terminie składek na ubezpieczenie zdrowotne pobiera się odsetki za zwłokę na zasadach i w wysokości określonych dla zaległości podatkowych.

Jak natomiast wskazują przepisy ordynacji podatkowej, odsetki za zwłokę wpłacane są bez wezwania organu, którym w tym przypadku jest ZUS. Jeżeli dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim, w dniu wpłaty, pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę (art. 55).

Stawka odsetek wynosi tutaj 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim. Obecna stawka odsetek od zaległości podatkowej wynosi 11 proc. w skali roku.

Z reguły zapłacone odsetki podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Od powyższego występuje jednak kilka wyjątków. Jeden z nich został określony w art. 23 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten wskazuje, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

Jak wskazano wyżej, przepisy Ordynacji podatkowej stosuje się w przypadku naliczania odsetek od zaległości w płatności składek. Tym samym odsetek takich przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów. Zastosowanie znajdzie tutaj bowiem art. 23 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: