eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Przychody i koszty a podatek dochodowy od osób prawnych

Przychody i koszty a podatek dochodowy od osób prawnych

2009-05-05 12:04

Przeczytaj także: Zwrot kosztów dojazdu weterynarza prowadzącego firmę


Zastosowanie metody jednorazowych odpisów amortyzacyjnych powoduje szybsze (lub wolniejsze) niż według innych metod zaliczenie do kosztów podatkowych wartości środków trwałych. Możliwość wyboru tej metody nie została uwarunkowana formą nabycia środka trwałego. Nie ma przeszkód do jej stosowania gdy nabycie nastąpiło w sposób inny niż w drodze kupna (aport wniesiony do spółki, nabycie w drodze spadku i darowizny lub inny nieodpłatny sposób – z zastrzeżeniem art. 23 ust. 1 pkt 45a. updof, art.16 pkt 63 updop), a także do ujawnionych środków trwałych nie objętych dotychczas ewidencją (art. 22h ust. 1 pkt 4 updof, art. 16h ust 1 pkt 4 updop ). Oznacza to, iż możliwości dokonywania jednorazowo odpisu amortyzacyjnego nie można utożsamiać z pomocą na nabycie amortyzowanego środka trwałego. W świetle powyższego, ulga w postaci jednorazowego odpisu amortyzacyjnego jakkolwiek stanowi pomoc publiczną, to nie stanowi pomocy na nabycie środka trwałego.

Zatem podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie drogowego transportu towarowego mają możliwość korzystania z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od zakupionych dla potrzeb tej działalności pojazdów transportu towarowego, w tym samochodów ciężarowych.


3. Czy osiągane przez podatników prowadzących gospodarkę zasobami mieszkaniowymi przychody: z odsetek od nieterminowych wpłat z tytułu czynszów od lokali mieszkalnych, lokali użytkowych oraz garaży, z odsetek od środków na rachunkach bankowych oraz od lokat terminowych, sprzedaży lokalu mieszkalnego powstałego w wyniku adaptacji pomieszczeń wspólnych (np. strychu, sutereny) należy zaliczyć do przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, czy też do przychodów z innej działalności?

Przez „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie. Do zasobów tych należą zatem, oprócz lokali mieszkalnych, także tego rodzaju pomieszczenia jak np. garaże, strychy, sutereny (por. pismo Ministerstwa Finansów z dnia 22 grudnia 2006 r. Nr DD6-8213-438/WK/06/339/391-„Biuletyn Skarbowy Ministerstwa Finansów Nr 1/2007”).

Związane z wyżej wymienionymi lokalami i pomieszczeniami czynsze (wraz z odsetkami za zwłokę od nieterminowych ich wpłat i od znajdujących się na rachunku bankowym czynszów) oraz otrzymane środki ze sprzedaży tych lokali (pomieszczeń), stanowią przychody osiągnięte z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które mają wpływ na wysokość dochodu osiągniętego z tej gospodarki. Podlega on zwolnieniu od podatku dochodowego, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych (art. 17 ust. 1 pkt 44 updop). Zwolnienie to nie obejmuje jednak środków finansowych uzyskanych z tytułu czynszów (zaległych odsetek) od lokali użytkowych oraz odsetek od terminowych lokat bankowych, bowiem nie zostały one osiągnięte z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.


4. Czy może stanowić koszt uzyskania przychodu naliczony podatek VAT związany z wydatkami na reprezentację, które stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu?

Od 1.12.2008 r. został skreślony art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego wynikało, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z uwagi na powyższe od 1.12.2008 r. podatek VAT naliczony związany z wydatkami na reprezentację, wyłączonymi z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ale mającymi związek z czynnościami opodatkowanymi VAT, może być co zasady odliczany od VAT należnego i nie powinien być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów. Przy odliczaniu podatku naliczonego należy mieć na uwadze przepisy art. 88 ustawy o VAT, w szczególności zakaz odliczania podatku VAT od zakupionych usług noclegowych i gastronomicznych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: