eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Przychody i koszty a podatek dochodowy od osób prawnych

Przychody i koszty a podatek dochodowy od osób prawnych

2009-05-05 12:04

Przeczytaj także: Zwrot kosztów dojazdu weterynarza prowadzącego firmę


7. Czy otrzymane przez podatnika odszkodowanie z polisy sprawcy wypadku, na pokrycie poniesionych kosztów remontu powypadkowego samochodu, nie objętego ubezpieczeniem dobrowolnym AC, należy zaliczyć do przychodów podatkowych?

Nie. Jeśli samochód podatnika nie był objęty dobrowolnym ubezpieczeniem AC, to podatnik nie mógł wydatków na remont powypadkowy samochodu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654, ze zm.). Otrzymane odszkodowanie (do wysokości poniesionych kosztów remontu) należy natomiast w tej sytuacji potraktować jako zwrócone inne wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, które stosownie do przepisu art. 12 ust. 4 pkt 6a wymienionej ustawy podatkowej, nie zalicza się do przychodów.

8. Otrzymane przez podatników dotacje, subwencje lub inne formy dofinansowania stanowią w dacie ich otrzymania:
- przychody wpływające na podstawę opodatkowania (art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) lub
- dochody zwolnione z opodatkowania (art. 17 ust. 1 pkt 14a, pkt 21, pkt 47 i pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Po zakończeniu okresu sprawozdawczego, w którym dotację zaliczono do przychodów/dochodów zwolnionych może zaistnieć obowiązek jej zwrotu w całości lub części. Ma to miejsce w szczególności w przypadku:
- niespełnienia warunków do otrzymania dotacji, gdy od początku była bezpodstawnie (nienależnie) przyznana, albo
- niespełnienia innych warunków jej wykorzystania lub niewykorzystania limitu wydatków, gdy warunki te powinny być zrealizowane po przyznaniu dotacji.

W jaki sposób dokonać korekty przychodów/dochodów w związku ze zwrotem dotacji?


Zwrot dotacji i subwencji - uprzednio zaliczonych do przychodów zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - powinien skutkować zmniejszeniem tych przychodów za okres, w którym były uprzednio wykazane w ewidencji księgowej w związku z ich otrzymaniem (analogicznie zmniejszenie dochodów wolnych). W rozliczeniu za ten okres podatnik powinien również dokonać ewentualnego zwiększenia kosztów podatkowych o wydatki, które nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż były sfinansowane z dotacji zwolnionych od opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 17 ust.1 pkt 14a, 21, 47 i 48 w związku z art. 16 ust.1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). W dacie zwrotu dotacji, subwencji („w bieżącym okresie”) nie byłoby możliwe zmniejszenie przychodów w przypadku gdyby kwota zwracanej dotacji lub subwencji przekraczała kwotę przychodów ogółem. Jeżeli podatnik zamierzałby zlikwidować działalność nie miałby możliwości rozliczenia się z organem podatkowym. Korekta związana ze zwrotem dotacji lub subwencji powinna być zatem dokonywana w stosunku do tego przychodu, który był wykazany w ewidencji księgowej w wyniku otrzymania dotacji lub subwencji, a nie jakiegokolwiek innego przychodu.).

9. Czy przedawnione lub umorzone zobowiązania stanowią przychody w kwocie brutto, tj. łącznie z podatkiem od towarów i usług?

Tak, w przypadku przedawnienia lub umorzenia zobowiązań, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (wyjątek: art. 12 ust. 4 pkt 8 updop) – po stronie dłużnika powstaje przychód, którym jest wartość zobowiązania uwzględniająca podatek od towarów i usług, czyli wartość brutto przedawnionej lub umorzonej wierzytelności.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: