eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Prowadzenie ksiąg rachunkowych: nowe rozporządzenie

Prowadzenie ksiąg rachunkowych: nowe rozporządzenie

2009-05-15 12:18

Przeczytaj także: 4 ważne zasady rachunkowości


Nie ma potrzeby dołączania dokumentów potwierdzających posiadanie praktyki w księgowości ani wymaganego wykształcenia przed przystąpieniem do egzaminu, jak to następowało jeszcze w 2008 r.
Taka osoba powinna uiścić opłatę egzaminacyjną w wysokości 40% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, na rachunek bankowy wskazany przez organizatora egzaminu. W 2009 r. będzie to kwota 510,40 zł.
Opłata ta będzie mogła być zwrócona w terminie 14 dni od złożenia wniosku o zwrot opłaty, jeśli osoba przystępująca do egzaminu na 2 tygodnie przed terminem egzaminu z niego zrezygnuje i wystąpi o zwrot opłaty. W innych przypadkach opłata nie będzie zwracana.
Po zdaniu egzaminu (z wynikiem pozytywnym) komisja egzaminacyjna wydaje zaświadczenie o zdaniu egzaminu – rozporządzenie zawiera wzór takiego zaświadczenia. Możliwe również będzie (w przypadku jego utraty) uzyskanie duplikatu. Zmianie uległ także zakres tematyczny i przebieg egzaminu.

Wydanie zaświadczenia o zdaniu egzaminu
Po zdaniu egzaminu komisja wydaje zaświadczenie to potwierdzające. Jest ono jednym z elementów wniosku o wydanie certyfikatu księgowego. Wzór tego wniosku został zamieszczony w rozporządzeniu.

Oprócz wniosku należy złożyć:
  • informację z Krajowego Rejestru Karnego, opatrzoną datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed złożeniem wniosku, o niekaralności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy,
  • dokumenty potwierdzające posiadanie praktyki w księgowości,
  • dokumenty, w tym dyplom lub świadectwo, potwierdzające posiadane wykształcenie,
  • zaświadczenie potwierdzające zdanie egzaminu z wynikiem pozytywnym, w przypadku osób, które przystępowały do egzaminu.
Kopie tych dokumentów powinny być urzędowo poświadczone!
Nowe rozporządzenie nie reguluje, ile czasu ma Minister Finansów na wydanie certyfikatu lub duplikatu. Zawiera ono wzór certyfikatu oraz przewiduje, iż duplikaty certyfikatów będą wydawane według wzorów obowiązujących w chwili ich uzyskania, a nie aktualnych.

Podstawa prawna:
  • art. 76a–76i ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – tekst jedn.: Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.,
  • rozporządzenie Ministra Finansów z 8 kwietnia 2009 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych – Dz.U. z 2009 r. nr 62, poz. 508.


„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: