eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wdrożenie programu a wartość początkowa licencji

Wdrożenie programu a wartość początkowa licencji

2009-07-17 12:00

Wartości niematerialne i prawne, do których zalicza się m.in. licencje na programy komputerowe, podlegają amortyzacji w podatku dochodowym. Konieczne jest zatem ustalenie ich wartości początkowej. Podobnie jak przy środkach trwałych, mieszczą się tutaj z reguły wszelkie koszty poniesione do dnia przekazania licencji do używania.

Przeczytaj także: Wartość początkowa programu komputerowego a szkolenia

Rozpatrzmy następującą sytuację: Przedsiębiorca zakupił system operacyjny w marcu 2009 r., który kosztował 10 tys. zł. Do używania został od przyjęty natomiast 25 kwietnia 2009 r. – konieczne było bowiem jego wdrożenie. Pełny proces wdrożenie nie zakończył się jednak 25 kwietnia a trwał do końca maja. Jak w takiej sytuacji należy ustalić wartość początkową tej wartości niematerialnej i prawnej?

Zgodnie z art. 22b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof), amortyzacji podlegają m.in. nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub leasingu, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi. Nie trzeba jedynie amortyzować w czasie tych, których wartość początkowa nie przekracza 3 500 zł (można tego dokonać jednorazowo bądź nie uznać ich za środki trwałe w ogóle).

Stosownie do art. 22g ust. 1 pkt 1, w przypadku nabycia w drodze zakupu, za wartość początkową wartości niematerialnej lub prawnej uważa się cenę nabycia, którą jest kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania tej wartości niematerialnej i prawnej do używania, w tym m.in. koszty instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, pomniejszona o podatek od towarów i usług z wyjątkiem przypadków , gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek ten nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (art. 22g ust. 3 updof). Ponadto cenę tę koryguje się o ewentualne różnice kursowe naliczone do dnia przekazania wartości niematerialnej i prawnej do używania (art. 22g ust. 5 updof).

Przytoczone przepisy wskazują, iż do wartości początkowej zakupionej licencji wlicza się przede wszystkim cenę zakupu, ale także i inne wydatki w związku z nią poniesione, lecz jedynie do dnia przekazania jej do używania.

W naszym przypadku podatnik zakupiony system operacyjny przyjął do używania 25 kwietnia 2009 r. Do tego czasu, ale także i później ponosił koszty wdrożenia. Zgodnie z powyższym do wartości początkowej licencji powinien doliczyć te wydatki na wdrożenie, które zostały poniesione do 25 kwietnia 2009 r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: