eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wartość początkowa programu komputerowego a szkolenia

Wartość początkowa programu komputerowego a szkolenia

2009-07-16 10:37

Amortyzacji podlegają nie tylko środki trwałe, ale także wartości niematerialne i prawne, na przykład licencje na korzystanie z programów komputerowych. Co za tym idzie, konieczne jest ustalenie ich wartości początkowej. Często sam zakup licencji na program to nie wszystko. Konieczne jest także przeszkolenie załogi w zakresie jego obsługi. Jak te wydatki mają się do wartości początkowej takiej licencji?

Przeczytaj także: Wartość początkowa programu komputerowego

Rozpatrzmy następującą sytuację: Firma zakupiła licencję na korzystanie z programu wspomagającego zarządzanie oraz podejmowanie decyzji strategicznych. Ponieważ do tej pory nie posiadała ona innego podobnego programu, konieczne było także przeszkolenie załogi w zakresie jego działania. Szkolenia te odbywały się zarówno przed jego wdrożeniem jak i później. Czy wydatki z tym związane należy zaliczyć do wartości początkowej tej licencji, a jeśli tak to za jaki okres?

Jak wskazuje art. 22b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof), amortyzacji podlegają m.in. nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub leasingu, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi, przy czym nie trzeba amortyzować w czasie tych, których wartość początkowa nie przekracza 3 500 zł.

Za ich wartość początkową w przypadku nabycia w drodze kupna uważa się cenę nabycia (art. 22g updof). Tą z kolei jest kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania tej wartości niematerialnej i prawnej do używania, w tym m.in. koszty instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, pomniejszona o podatek od towarów i usług z wyjątkiem przypadków , gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek ten nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (art. 22g ust. 3 updof). Cenę nabycia koryguje się także o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania wartości niematerialnej i prawnej do używania (art. 22g ust. 5 updof).

Należy się zatem zastanowić, czy w powyższej definicji zawierają się m.in. wydatki poniesione na szkolenia pracowników w zakresie obsługi programu komputerowego. Wyżej powołany przepis wskazuje, iż do wartości początkowej zalicza się m.in. koszty instalacji i uruchomienia oprogramowania. Trudno jednak do czynności tych zaliczyć szkolenia pracowników w zakresie obsługi nabytego programu.

Szkolenia te nie mają bowiem związku z samym uruchomieniem tego programu a jedynie z jego eksploatacją po wdrożeniu. Należałoby je zatem uznać za wydatki ponoszone na podnoszenie kwalifikacji pracowników, którzy program ten będą użytkować. W związku z tym nie wchodzą one do wartości początkowej nabytej licencji. Jak powinno się je zatem odnieść w koszty?
Wydatków na szkolenia nie da się przyporządkować do danego przychodu. Co za tym idzie, stanowią one koszty inne, niż bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami. Są one potrącalne w dacie poniesienia.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: