eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenie VAT od paliwa a spóźnione zaświadczenie

Odliczenie VAT od paliwa a spóźnione zaświadczenie

2009-07-22 12:04

Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy mają prawo m.in. do odliczania zakupu paliwa do napędu samochodów osobowych, które spełniają warunki wymienione w art. 86 ust. 4 ustawy. Warunki te potwierdza zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Przeczytaj także: Pełne odliczenie VAT: samochód osobowy może stać pod domem

Jak wskazuje art. 86 ust. 4 ustawy, w przypadku posiadania :
  1. pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
  2. pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
  3. pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
  4. pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu
- podatnik ma m.in. prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków na zakup paliwa służącego do ich napędu.

Spełnienie podanych wyżej wymagań stwierdza się jednak na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań (art. 86 ust. 5 ustawy).
Kopię takiego zaświadczenia należy dostarczyć w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania do naczelnika urzędu skarbowego (art. 86 ust. 5a ustawy).

Rodzi się tutaj jednak pytanie, czy podatnik może odliczać podatek VAT od nabytego paliwa do takich pojazdów jeszcze przed zdobyciem stosownego zaświadczenia bądź w sytuacji, gdy zostanie ono dostarczone fiskusowi po terminie?

Analizując przytoczone przepisy można zauważyć, iż ustawodawca uzależnił prawo do odliczenia podatku od spełnienia przez dany pojazd wymagań określonych w art. 86 ust. 4, które to stosowne zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów ma jedynie potwierdzać. Z drugiej strony nie zawarł on w ustawie żadnych sankcji w przypadku uchybienia zarówno terminu przeprowadzenia tych badań (warto tutaj wskazać, że ustawa w ogóle nie wskazuje, w jakim terminie badanie takie powinno zostać przeprowadzone oraz kiedy powinna znaleźć się stosowna adnotacja w dowodzie rejestracyjnym) jak i późniejszego jego dostarczenia do naczelnika urzędu skarbowego.

Tym samym można przyjąć, iż spóźnione przeprowadzenie badania technicznego czy też dostarczenie kopii zaświadczenia naczelnikowi urzędu skarbowego nie wpływa na prawo podatnika do odliczenia podatku VAT od paliwa nabytego do napędu takiego pojazdu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: