eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Pożyczka od udziałowca: odsetki a koszty spółki

Pożyczka od udziałowca: odsetki a koszty spółki

2009-08-13 09:08

Przeczytaj także: Założenie spółki a koszty uzyskania przychodu


Dodatkowo, tut. Organ podatkowy zauważa, że w kwestii określenia kwoty odsetek jaka może ewentualnie nie zostać uznana za koszt uzyskania przychodu, należy rozróżnić kilka sytuacji:

1. Na dzień zapłaty odsetek od pożyczki, zadłużenie wobec podmiotów określonych w art. 16 ust.1 pkt 60 ustawy może być niższe niż trzykrotność kapitału zakładowego pożyczkobiorcy. W takim przypadku całość odsetek od pożyczki może zostać uznana za koszt uzyskania przychodu, gdyż takich odsetek nie obejmują ograniczenia wynikające z regulacji dotyczących „cienkiej kapitalizacji”.
2. Jeżeli na dzień zapłaty odsetek od pożyczki całkowite zadłużenie wobec tych podmiotów przekracza trzykrotność kapitału zakładowego pożyczkobiorcy o kwotę wyższą od kwoty tej pożyczki lub jest równe kwocie pożyczki, odsetki od tej pożyczki w całości nie mogą zostać uznane za koszty podatkowe.
3. Całkowite zadłużenie pożyczkobiorcy wobec wskazanych wyżej podmiotów może przekroczyć trzykrotność kapitału zakładowego, ale o kwotę niższą niż wysokość pożyczki. W takim przypadku za koszt uzyskania przychodu uznaje się kwoty odsetek w takiej proporcji, w jakiej pozostaje wartość tej nadwyżki do całej kwoty pożyczki. Do wyliczenia odsetek nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, w takiej sytuacji można posłużyć się poniższym wzorem:

wypłacane odsetki x całkowite zadłużenie – 3 x kapitał zakładowy/kwota pożyczki= odsetki nie stanowiące kosztu podatkowego.

Przedstawiony wzór, jest odzwierciedleniem zasady zawartej w art. 16 ust.1 pkt 60 ustawy.

Dlatego też, nie można zgodzić się z argumentacją Spółki, iż w przepisie tym mamy do czynienia z dwiema odmiennymi „wartościami zadłużenia”. Jednej, o której mowa w pierwszej części przepisu obejmującej zadłużenie Spółki wobec udziałowców, drugiej, z drugiej części przepisu, która oznacza wartość odpowiadającą trzykrotności kapitału zakładowego Spółki. Zarówno treść przepisu art. 16 ust.1 pkt 60, jak i będący jego odzwierciedleniem powyższy schemat wskazują, że w przepisie tym mamy do czynienia z jedną „wartością zadłużenia”, przez którą należy rozumieć sumę wszystkich długów Spółki wobec swoich kwalifikowanych udziałowców.

Tym samym za nieprawidłowe należy uznać stanowisko Spółki, że wartość zadłużenia, o której mowa w art. 16 ust.1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnosi się do istniejącego na poszczególne dni zapłaty odsetek od Pożyczki zadłużenia Spółki wobec Udziałowca wyłącznie z tytułu udzielonych przez ten ostatni podmiot pożyczek i kredytów (w tym Pożyczki).

Ad.2.
Odnosząc się do drugiego zagadnienia, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, że stanowisko Spółki, zgodnie z którym do wartości zadłużenia, na dzień spłaty odsetek, nie wlicza się kwoty zapłaconych w tym dniu odsetek, ani kwoty spłaconej do tego dnia kwoty kapitałowej pożyczki, jest prawidłowe.

Jak już wykazano w Ad.1), do ustalenia wartości zadłużenia spółki wobec udziałowca na dzień zapłaty odsetek, należy zaliczyć wszelkiego rodzaju zadłużenie wobec podmiotów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy, tj. zarówno zadłużenie z tytułu pożyczek (kredytów), odsetek od tych pożyczek (kredytów), jak również zadłużenie z innych tytułów (np. dostaw towarów i usług).

Mając na uwadze powyższe, należy uznać, iż skoro „zadłużenie” jest sumą długów, a o długu mówi się tylko wtedy, kiedy po stronie Spółki istnieje zobowiązanie, to w przedstawionym stanie faktycznym do wartości zadłużenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, określonego na dzień zapłaty odsetek, nie należy wliczać kwoty odsetek od pożyczek, pożyczek oraz wartości zadłużenia z innych tytułów spłacanych w tym dniu, ponieważ kwoty te nie stanowią już na dzień zapłaty odsetek zadłużenia. Spełnienie świadczenia wobec wierzyciela skutkuje bowiem wygaśnięciem zobowiązania (długu).

Reasumując, w świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe w zakresie pytania pierwszego, natomiast w zakresie pytania drugiego, stanowisko Spółki uznaje się za prawidłowe.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: