eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wydatki na rzecz grupy kapitałowej w kosztach uzyskania przychodów

Wydatki na rzecz grupy kapitałowej w kosztach uzyskania przychodów

2016-07-08 12:14

Wydatki na rzecz grupy kapitałowej w kosztach uzyskania przychodów

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na rzecz grupy © morganka - Fotolia.com

Niejednokrotnie spółki ponoszą koszty o ogólnym charakterze, których nie można bezpośrednio im przypisać, gdyż dotyczą całej grupy, w ramach której spółki te funkcjonują. Czy podatnik ma prawo zaliczyć tego rodzaju wydatki do kosztów uzyskania przychodów?

Przeczytaj także: "Koszty dodatkowe" na fakturze to określenie zbyt ogólne

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Uwzględniając przytoczoną regulację, co do zasady koszty poniesione na rzecz całej grupy mogą stanowić koszty uzyskania przychodów podatnika.
Warunkiem uznania ww. wydatków jako kosztów uzyskania przychodów jest jednak wykazanie, że ponoszone wydatki były racjonalne co do zasady i co do wielkości oraz że ich poniesienie uzasadnione jest przyczynami ekonomicznymi. Konieczne jest również właściwe udokumentowanie wydatku w sposób umożliwiający wykazanie jego związku z przychodem (por. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 05.03.2007 r., znak 1472/ROP1/423-400/06/MK).

Należy także zwrócić uwagę, że w stanowiskach organów podatkowych można spotkać pogląd, który restrykcyjnie podchodzi do kwestii możliwości wykazania przez podatników związku wydatków ponoszonych na rzecz grupy z ich działalnością gospodarczą oraz uzyskanym przez nich przychodem.
Na potwierdzenie powyższego można przywołać przykładowo stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wyrażone w interpretacji indywidualnej z 18.01.2008 r., znak IP-PB3-423-3/08-5/JG, w której organ wskazał, iż za niewystarczające dla uzasadnienia tego związku należy uznać stwierdzenie, że spółka nadrzędna obciąża spółki podległe według klucza, jakim jest przypadająca część kosztów związana z danym krajem.

fot. morganka - Fotolia.com

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na rzecz grupy

Wydatki na rzecz grupy mogą być zaliczone do kosztów, niemniej trzeba się tutaj liczyć z odmiennym podejściem fiskusa. Ten bowiem może próbować dowodzić, iż dane wydatki nie służą firmie, która je zaliczyła do kosztów.


Podsumowując, w świetle poglądów organów podatkowych, podatnik może bronić jako kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących całej grupy, w ramach której ten podatnik funkcjonuje, jednakże nie można w tym zakresie wykluczyć ryzyka podatkowego.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: