eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Faktura (refaktura) za wodę a księgi rachunkowe

Faktura (refaktura) za wodę a księgi rachunkowe

2009-08-26 11:40

Rozpatrzmy następującą sytuację: Spółka z o.o. (vatowiec) otrzymuje faktury za zużycie wody, które następnie refakturuje. Jak powinno wyglądać księgowanie tych zdarzeń? Przedsiębiorstwo budowlane w imieniu innej firmy (niemieckiej) podpisało umowę na dostawę wody na budowie, a kosztami na podstawie otrzymanej faktury od dostawcy wody będzie obciążało firmę korzystającą.

Przeczytaj także: Refakturowanie usług - 5 warunków refakturowania

Zasady ujęcia refaktury powinny zostać opisane w Zakładowym Planie Kont obowiązującym jako element polityki rachunkowości w spółce. Obowiązek stworzenia ZPK wynika z art. 10 ust 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości.

W tej sytuacji można zastosować jedno z następujących rozwiązań:
  • Przy założeniu, że transakcje związane z dostawą, a następnie refakturowaniem dostawy wody dotyczą podstawowej działalności spółki, są np. związane z realizacją pewnych kontraktów budowlanych należałoby ująć koszty wody na koncie Zużycie materiałów, paliw i energii, a przychody wynikacie z refaktury na koncie Przychody ze sprzedaży materiałów.
  • Przy założeniu, że dostawa wody nie dotyczy bezpośrednio podstawowej działalności spółki koszty wody należałoby ująć jako Pozostałe koszty operacyjne, a przychody wynikające z refaktury jako Pozostałe przychody operacyjne.
  • Jeśli spółce nie zależy na pokazaniu ścisłego związku między dostawą wody a jej refakturowaniem w rachunku zysków i strat można zastosować także podejście polegające na ujęciu kosztów dostarczonej wody na Koncie Zużycie materiałów, paliw i energii, a przychodów z refaktury na koncie Pozostałe przychody operacyjne.

Wszystkie powyżej przedstawione rozwiązania odpowiadają zasadzie współmierności przychodów i kosztów.

Jeśli spółka zdecydowałaby się na ujmowanie kosztów wody na koncie Zużycie materiałów, paliw i energii, a prowadzi układ ewidencyjny kosztów także w wersji kalkulacyjnej, to należy przenieść te koszty na odpowiednie konto w zespole 5.

Podstawa prawna:
art. 10 ust. 1, art. 6 ust. 2 i art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.).


Jak uniknąć kosztownych błędów związanych z prowadzeniem księgowości? „Wskazówki Księgowe” to biuletyn aktualnych i praktycznych rozwiązań z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń społecznych i prawa pracy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: