eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Obligacje w spadku: sprzedaż a podatek dochodowy

Obligacje w spadku: sprzedaż a podatek dochodowy

2009-08-19 05:31

Przeczytaj także: Poniosłeś stratę z tytułu umorzenia obligacji? Podatku nie umniejszysz


W związku z powyższym wydatek poniesiony przez Pani syna na nabycie obligacji, nie stanowi dla Pani kosztu uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży tych obligacji.

Stosownie do art. 30b ust. 6 ww. ustawy, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochodów, o których mowa w art. 24 ust. 14, i dochodów z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy.

Na mocy przepisu art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający przychody z kapitałów pieniężnych zobowiązani są do złożenia w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym zeznania o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty).

Pomocna dla podatnika, przy obliczaniu tego dochodu, jest informacja PIT-8C sporządzana przez podmioty wymieniane w art. 39 ust. 3 ww. ustawy.

Stosownie do treści art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych – imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru.

Informacjami o których stanowi niniejszy przepis są formularze PIT-8C – informacja o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych w roku (…).

Należy zauważyć, iż koszty uzyskania przychodu wykazane przez biuro maklerskie w informacji PIT-8C mogą się różnić od kosztów, jakie podatnik wykaże z zeznaniu podatkowym PIT-38. Głównym powodem występowania różnic może być brak posiadania przez biura maklerskie informacji o niektórych kosztach poniesionych przez podatnika, np. cenie zakupionych akcji, zapłaconych odsetkach od kredytu zaciągniętego na zakup akcji, opłat za prowadzenie rachunku inwestycyjnego, czy tez wydatków związanych z nabyciem papierów wartościowych poza rynkiem publicznym (np. opłaty notarialne). W tym przypadku wykazanie faktycznych kosztów związanych z uzyskanym przychodem ze zbycia papierów wartościowych spoczywa na podatniku.

Biorąc powyższe pod uwagę, dochód zadeklarowany w zeznaniu PIT-38 nie musi odpowiadać dochodowi zawartemu w informacji PIT-8C.

Jednakże biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż wydatki poniesione przez Pani syna na nabycie przedmiotowych obligacji Skarbu Państwa, nie stanowią dla Pani jako spadkobierczyni, kosztów uzyskania przychodów z tytułu ich sprzedaży. Zatem dokonując rozliczenia dochodu z tytułu odpłatnego zbycia tych obligacji nie ma Pani możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu, tj. kosztu zakupu tych obligacji.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: