eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Przychody zwolnione i opodatkowane a koszty firmy

Przychody zwolnione i opodatkowane a koszty firmy

2009-10-19 07:06

Jeżeli nie jest możliwe ustalenie, które wydatki (koszty) zostały sfinansowane ze zwolnionych z opodatkowania przychodów a które z opodatkowanych, wysokość tych kosztów ustala się przy pomocy metody proporcjonalności. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 07.08.2009 r. nr IPPB1/415-356/09-2/IF.

Przeczytaj także: Zwrot kosztów dojazdu weterynarza prowadzącego firmę

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

We wniosku podatniczka wskazała, że prowadzi niepubliczne przedszkole (działalność opodatkowana na zasadach ogólnych; prowadzona jest księga przychodów i rozchodów), którego działalność od 2009 r. jest finansowana z dwóch źródeł przychodów: wpłat dokonywanych przez rodziców (opłata stała plus opłata za wyżywienia) oraz dotacji otrzymanych z Urzędu Gminy. Otrzymane dotacje stanowią przychód niepodlegający opodatkowaniu. Gmina nie określa w ścisły i jednoznaczny sposób, na jakie konkretne cele dotacja ma być wydatkowana. Dodatkowo charakter ponoszonych wydatków (wynagrodzenia, składki ZUS, zakup pomocy dydaktycznych, artykułów spożywczych, opłaty eksploatacyjne i inne) nie pozwala na wyodrębnienie, które z nich pokryte są z wpłat rodziców, a które z otrzymanej dotacji. Nie ma wiarygodnej metody ustalenia kosztów przypadających na poszczególne przychody opodatkowane bądź zwolnione z podatku. W związku z powyższym podatniczka zadała pytanie, czy w opisanej sytuacji koszty uzyskania przychodów należy ustalać w takim stosunku, w jakim pozostają przychody zwolnione z opodatkowania i opodatkowane w ogólnej kwocie przychodów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…)
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a - 22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Z powyższego przepisu wynika generalna zasada konieczności opodatkowania dotacji podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ustawodawca przewidział jednak kilka wyjątków. Jednym z nich jest zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dotacji otrzymanych z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 129 cyt. ustawy wolne od podatku dochodowego są dotacje w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Powyższy przepis, dodany przez art. 1 pkt 14 lit. a ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2007 r.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: