eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ryczałt ewidencjonowany: odliczenia w PIT-28 za 2009 r.

Ryczałt ewidencjonowany: odliczenia w PIT-28 za 2009 r.

2010-01-08 13:26

Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany: odliczenia w PIT-28


Ulga mieszkaniowa–odsetkowa

Na zasadach praw nabytych ryczałtowcy mogą także korzystać z ulgi na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie jego potrzeb mieszkaniowych. Dotyczy to jednak tylko tych, którzy do 31 grudnia 2006 roku zdążyli zaciągnąć kredyt mieszkaniowy i spełniają wymogi przewidziane do tego odliczenia.

Terminem udzielenia kredytu jest data podpisania umowy kredytowej, bez względu na to, kiedy bank przeleje pierwsze środki. Z ulgi będzie można korzystać do końca 2027 roku.

Ulga ta obowiązywała od 01 stycznia 2002 r. do 31 grudnia 2006 r. i dawała możliwość odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego bezpośrednio przez podatnika w banku na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie jego własnych potrzeb mieszkaniowych. Dotyczyła kredytów na cele mieszkaniowe objęte tzw. dużą ulgą mieszkaniową, z wyjątkiem kredytu zaciągniętego na kupno działki budowlanej i budowę domów letniskowych. Pierwszego odliczenia od dochodu zapłaconych odsetek dokonać można w rozliczeniu za rok, w którym inwestycja została zakończona. Jeżeli zatem podatnik zaciągnął kredy w roku 2006, inwestycję mieszkaniową zakończył w roku 2009, odsetki od kredytu (pożyczki) może odliczyć po raz pierwszy w zeznaniu za ten rok podatkowy, a odsetki zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji może odliczyć również w następnym roku podatkowym.

Dodajmy także, iż od 2009 r. ulga ta została rozszerzona na kredyty refinansowane zaciągnięte na spłatę kredytów mieszkaniowych. Dzięki temu podatnicy, którzy w latach 2002-2007 zaciągnęli kredyty (pożyczki) na spłatę kredytów (pożyczek) mieszkaniowych oraz każdych kolejnych kredytów (pożyczek) na spłatę tych zobowiązań, wydatki poniesione na spłatę odsetek od tych kredytów (pożyczek) także mogą odliczyć w ramach ulgi odsetkowej.

Ulga ta jest oczywiście limitowana. Na rok 2009 limit odliczeń wynosi 243 460 zł. Ulga odsetkowa jest odliczeniem od przychodu.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne

Po uwzględnieniu ulg wpływających na wysokość podstawy opodatkowania (czyli odliczanych od przychodu) ryczałtowcy ustalają wysokość podatku. Tak obliczony ryczałt w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o zapłaconą w danym roku podatkowym składkę na ubezpieczenie zdrowotne, o ile nie została ona odliczona od podatku dochodowego. Pamiętać należy, iż odliczyć można jedynie 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

Ulga uczniowska

To kolejna z ulg, która już nie istnieje, a prawo do niej mają jedynie podatnicy na zasadzie praw nabytych (do końca 2003 r.). Ulga ta przysługiwała z tytułu wyszkolenia ucznia lub z zatrudnienia pracowników w celu przygotowania zawodowego. Przyznawana była w drodze decyzji organu podatkowego. Z ulgi mogą skorzystać ci podatnicy, którzy prawo do niej nabyli (o ile nie została ona jeszcze w całości wykorzystana) do końca 2003 r. oraz ci, którzy zawarli z uczniami lub szkołami odpowiednie umowy i rozpoczęli naukę zawodu lub szkolenie w celu przygotowania zawodowego najpóźniej w roku szkolnym 2003/2004. Ulga ta jest odliczana od podatku, a jej wysokość na rok 2008 wynosiła:
  • nauka do 24 miesięcy: 4 896,18 zł
  • nauka powyżej 24 miesięcy: 8 160,31 zł

Ulga uczniowska jest odliczeniem od podatku.

1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego

Ustawa o ryczałcie ewidencjonowanym przewiduje, iż jej podatnicy mogą także przeznaczyć 1 proc. swojego podatku wynikającego z zeznania rocznego na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego.

Przekazania podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego dokonuje naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika (zawarty w zeznaniu rocznym). W tym celu zeznania podatkowe wyposażono w dodatkowe pola, gdzie należy wpisać nazwę organizacji pożytku publicznego, jej numer KRS oraz kwotę, którą podatnik chce przekazać. W jednym zeznaniu podatnik może wskazać tylko jedną organizację pożytku publicznego, na rzecz której chciałby dokonać darowizny.

Organizację, na rzecz której podatnik chce przekazać część swojego podatku, należy wybrać z wykazu opracowanego przez minister właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego (czyli Minister Pracy i Polityki Społecznej). W wykazie tym nie uwzględnia się organizacji prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami..

Do pobrania:


Rozliczenia roczne PIT 2009

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: