eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ryczałt ewidencjonowany: odliczenia w PIT-28

Ryczałt ewidencjonowany: odliczenia w PIT-28

2008-01-09 13:24

Pierwszymi podatnikami, którzy muszą rozliczyć się z uzyskanych w 2007 r. przychodów są tradycyjnie podatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Mają na to czas do końca stycznia 2008 r. Poniżej przedstawione zostały odliczenia, z jakich podatnicy ci mogą skorzystać.

Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany: odliczenia w PIT-28 za 2009 r.

Zgodnie z art. 11 ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym, podatnik opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, może odliczyć od przychodów stratę, o której mowa w art. 9 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym, oraz wydatki określone w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie zostały one odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Strata z lat ubiegłych

Podatnik rozliczający się z podatku dochodowego w formie ryczałtu ewidencjonowanego może pomniejszyć uzyskane przychody o stratę z lat ubiegłych, zgodnie z przepisami art. 9 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nimi, o wysokość straty ze źródła przychodów poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty. Oczywiście, na ryczałcie podatnik wykazuje jedynie przychody, tym samym wykluczone jest na tej formie opodatkowania wykazanie straty. Jeżeli jednak wcześniej podatnik korzystał z opodatkowania na zasadach ogólnych (i wtedy uzyskał stratę), po czym przeszedł na ryczałt – może ową stratę odliczyć od przychodu.

Składki na ubezpieczenie społeczne

Zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, uzyskany przychód podatnik może pomniejszyć o zapłacone w roku podatkowym składki bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe oraz osób z nim współpracujących, o których mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Nienależnie pobrane świadczenia

Podatnik opodatkowany ryczałtem może także obniżyć uzyskany przychód o zwrócone nienależnie pobrane świadczenia, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy.

Wydatki na cele rehabilitacyjne

Jeżeli ryczałtowiec jest osobą niepełnosprawną lub na jego utrzymaniu pozostaje osoba niepełnosprawna, może on odliczyć także od przychodu wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych danym roku podatkowym.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: