eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › VAT marża a kasa fiskalna

VAT marża a kasa fiskalna

2010-07-07 12:12

Przeczytaj także: Nieodpłatne przekazanie samochodu: kasa fiskalna i podatek VAT


Przytoczone rozporządzenie w zakresie omawianego zwolnienia posługuje się pojęciem obrotu (zwalnia się z obowiązku podatników, u których kwota obrotu nie przekroczyła 40 000 zł). Pojęcie obrotu zostało natomiast zdefiniowane w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, który to mówi, że obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Sama marża nie została natomiast określona jako obrót a jedynie jako podstawa opodatkowania. Art. 120 ust. 4 ustawy o VAT mówi bowiem, że przy tej szczególnej procedurze podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

W związku z powyższym, skoro przy zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych ustawodawca posługuje się pojęciem obrotu, a nie podstawą opodatkowania, trudno przyjąć, że przy limicie tego zwolnienia należy brać pod uwagę kwotę marży a nie kwoty uzyskanej ze sprzedaży pomniejszonej o należny podatek (czyli obrotu określonego w art. 29 ust. 1 ustawy).

Pewnym potwierdzeniem takiego toku rozumowania może być §7 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania, w którym to wskazano, że podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Przy ustalaniu wykorzystanego limitu zwolnienia nasz przedsiębiorca powinien zatem uwzględniać całą wartość sprzedaży pomniejszoną o podatek policzony od marży. Niestety w przypadku samochodów może się okazać, że sprzedaż już jednego z nich spowoduje przekroczenie tego limitu, a co za tym idzie – pociągnie za sobą obowiązek zainstalowania kasy rejestrującej.

Co ciekawe, o ile przy sprzedaży w procedurze marży na kasie fiskalnej należy ująć całą wartość sprzedaży, tak w samej deklaracji VAT wykazuje się jedynie marżę oraz obliczony od niej podatek.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: