eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Kierownica to część samochodowa: sprzedaż wymaga rejestracji do podatku VAT

Kierownica to część samochodowa: sprzedaż wymaga rejestracji do podatku VAT

2021-09-22 13:10

Kierownica to część samochodowa: sprzedaż wymaga rejestracji do podatku VAT

Handel częściami samochodowymi wymaga rozliczania VAT © pixabay.com

Zakup modernizacja i sprzedaż klientowi kierownicy samochodowej skutkuje obowiązkiem rejestracji do podatku VAT. Jest to bowiem część samochodowa, której sprzedaż nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 21.09.2021 r. nr 0111-KDIB3-3.4012.391.2021.1.PK.

Przeczytaj także: Zwolnienie podmiotowe z VAT: czy akcesoria to części samochodowe?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawca zajmuje się tuningiem kierownic samochodowych. Modyfikuje oryginalne kierownice w ten sposób, że dokonuje ich spłaszczenia, na nowo obszywa, wykonuje bicepsy, wąsy, tricepsy. Modyfikacja taka następuje na materiale powierzonym od klienta. Czas modyfikacji kierownicy wynosi ok. 4-5 tygodni. Dodatkowo wnioskodawca wykonuje modyfikacje na kierownicach wcześniej zakupionych, które następnie sprzedaje klientom. Ci po otrzymaniu kierownicy zmodyfikowanej, odsyłają wnioskodawcy swoje stare kierownice.

Wnioskodawca zadał pytanie, czy przy takim zakresie działalności może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, ze zm.; dalej jako: „ustawa” lub „ustawa o VAT”), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami - w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy - są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez pojęcie sprzedaży – zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT – rozumie się zarówno odpłatną dostawę towarów, jak i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

fot. pixabay.com

Handel częściami samochodowymi wymaga rozliczania VAT

Sprzedaż części samochodowych obecnie nie może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Częścią taką jest m.in. kierownica samochodowa, w tym ręcznie tuningowana. W związku z tym przedsiębiorca, który kupuje kierownice, modyfikuje je i dalej sprzedaje, musi z tego tytułu rozliczać podatek VAT.


W świetle art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Z treści art. 15 ust. 1 ustawy wynika, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy zauważyć, że ustawodawca przewiduje zwolnienie od podatku VAT dla pewnej grupy podatników, ze względu na wartość sprzedaży. Regulacje w tym zakresie zawarte zostały w art. 113 ustawy.

Jak wynika z art. 113 ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Jak stanowi art. 113 ust. 4 ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 9, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i 9 pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, a w przypadku podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, którzy chcą zrezygnować ze zwolnienia od pierwszej wykonanej czynności – przed dniem wykonania tej czynności.

Z przepisu art. 113 ust. 5 ustawy, wynika, że jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

W myśl art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. g) ustawy zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw hurtowych i detalicznych części i akcesoriów do:
pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKWiU 45.3),
• motocykli (PKWiU ex 45.4).

Biorąc pod uwagę powołany powyżej przepis art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. g) ustawy, należy stwierdzić, że ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 ustawy nie korzysta podatnik dokonujący m.in. sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów samochodowych.

Jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawca wykonuje usługi tzw. tuning kierownicy. Modyfikacja jest wykonywana na materiale powierzonym od klienta. Z uwagi na długi okres oczekiwania, 4 do 5 tygodni, Wnioskodawca wykonuje również modyfikację na kierownicach, które wcześniej zakupił i ma na stanie. Po wykonaniu usługi i dostarczeniu kierownicy do klienta - klient odsyła swoją starą kierownicę.

Wątpliwości Wnioskodawczy dotyczą możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego przy tak prowadzonej działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca dokonuje, m.in., dostawy (sprzedaży) odpowiednio zmodyfikowanych kierownic. Dotyczy to sytuacji gdy Wnioskodawca dokonuje modyfikacji kierownicy którą sam zakupił i ma na stanie. Zatem nie jest to nabycie towaru (kierownicy) na rzecz i w imieniu konkretnego klienta, w celu jego przerobienia. Inaczej mówiąc, w takim przypadku, nie ma miejsca usługa na majątku powierzonym przez klienta, lecz jest wykonywana praca na materiale własnym. A następnie, taki zmodyfikowany towar, jest przedmiotem dostawy. Fakt, że klient odsyła Wnioskodawcy swoją starą kierownicę, jest tu bez znaczenia. Jest to bowiem sposób rozliczeni transakcji i jako tako nie zmienia jej charakteru jako dostawy części samochodowej.

W związku z powyższym należy uznać, że Wnioskodawca nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: