eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Układ ratalny a opłata prolongacyjna

Układ ratalny a opłata prolongacyjna

2010-08-08 10:48

Opłata prolongacyjna wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. W wydanej decyzji dotyczącej odroczenia terminu płatności organ podatkowy ustala opłatę prolongacyjną od kwoty podatku lub zaległości podatkowej.

Przeczytaj także: Rozłożenie podatku na raty: opłata prolongacyjna w koszty podatkowe

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: W związku z zawarciem układu ratalnego naliczona została opłata prolongacyjna. Przepis art. 57 § 6 Ordynacji podatkowej stanowi, że „organ podatkowy, może odstąpić od ustalenia opłaty prolongacyjnej, jeżeli wydanie decyzji następuje w związku z postępowaniem układowym lub na podstawie odrębnych ustaw”. Jednocześnie art. 57 § 8 Ordynacji podatkowej mówi, że przepisy art. 57 § 1–4 i 7 (a więc bez przywołanego wcześniej § 6) stosuje się do odroczonych lub rozłożonych na raty należności płatników lub inkasentów, następców prawnych oraz osób trzecich. Czy to oznacza, że w takim przypadku trzeba zapłacić opłatę prolongacyjną?

W tym przypadku organ podatkowy naliczy opłatę prolongacyjną.

Opłatę tę organ nalicza w decyzji wydanej na podstawie art. 67a § 1 pkt 1 lub 2 Ordynacji podatkowej, dotyczącej podatków stanowiących dochód budżetu państwa (art. 57 § 1 Ordynacji podatkowej). Chodzi więc o decyzje dotyczące odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty podatku lub zaległości podatkowej z odsetkami.

Organ istotnie może odstąpić od naliczenia opłaty prolongacyjnej w razie wydania decyzji w związku z postępowaniem układowym lub na podstawie odrębnych ustaw (art. 57 § 6 Ordynacji podatkowej). Przepisu tego nie stosuje się jednak do należności płatników lub inkasentów, co wynika z przytoczonego w pytaniu art. 57 § 8 Ordynacji podatkowej.

Warto zwrócić uwagę, że organ podatkowy nie nalicza opłaty prolongacyjnej tylko w przypadku, gdy przyczyną wydania decyzji była klęska żywiołowa lub wypadek losowy.

Opłata prolongacyjna wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. W wydanej decyzji dotyczącej odroczenia terminu płatności organ podatkowy ustala opłatę prolongacyjną od kwoty podatku lub zaległości podatkowej.

Opłatę prolongacyjną nalicza się według wzoru:

K x L x S / 365 = OP = OPpz

gdzie poszczególne symbole i liczby oznaczają:

K – kwotę odroczonego lub rozłożonego na raty podatku, odroczonej lub rozłożonej na raty zaległości podatkowej,
L – liczbę dni, na które odroczono termin płatności podatku lub zapłatę zaległości podatkowej bądź rozłożono na raty zapłatę podatku lub zaległości podatkowej,
S – stawkę opłaty prolongacyjnej,
365 – liczbę dni w roku (we wzorze przewidziano liczbę 365 dni bez względu na liczbę dni w roku),
OP – kwotę opłaty prolongacyjnej,
OPpz – kwotę opłaty prolongacyjnej po zaokrągleniu
(§ 3 rozporządzenia w sprawie naliczania odsetek za zwłokę i opłaty prolongacyjnej).

Podstawa prawna:
  • Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz.U. nr 165, poz. 1373 ze zm.).


Płace w firmie pomogą ci uniknąć pomyłek w rozliczeniach płacowych dzięki poradom ekspertów, które odpowiadają prawie na wszystkie pytania związane z rozliczaniem wynagrodzeń i nowymi przepisami.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • VAT a KUP

    Witam. Jeżeli wszystkie usługi, które są wykonywane, są zwolnione z VAT, to czy w koszty można wrzucić faktury z VAT-em? A VAT od importu ...

  • Limit na jedno dziecko

    Małżonkowie rozliczają się wspólnie, mają jedno dziecko. Ich wspólny dochód po odliczeniu kosztów uzyskania przychodów jest wyższy od ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: