eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Leasing operacyjny a umowa najmu, dzierżawy

Leasing operacyjny a umowa najmu, dzierżawy

2010-12-09 12:28

W stosunku do samochodów osobowych niestanowiących składników majątku przedsiębiorcy, ustawodawca zróżnicował zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych na nie wydatków w zależności od tego, na podstawie jakiego tytułu auta te są używane: leasing operacyjny czy też najem lub dzierżawa.

Przeczytaj także: Leasing operacyjny a umowa najmu samochodu osobowego

Rozpatrzmy następującą sytuację: Przedsiębiorca (prowadzi PKPiR metodą uproszczoną) użytkuje na podstawie umowy leasingu operacyjnego samochód osobowy. Umowę tę zakwestionował jednak organ podatkowy wskazując, że nie spełnia ona przesłanek wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof). Z jakimi konsekwencjami musi liczyć się przedsiębiorca?

Aby dana umowa mogła być uznana za umowę leasingu operacyjnego dla celów podatkowych, musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim odpisów amortyzacyjnych od wartości przedmiotu takiej umowy musi dokonywać finansujący. Dodatkowo
1) umowa taka musi być zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W przypadku gdy dana umowa nie spełni określonych w ustawie warunków, należy do niej stosować przepisy art. 11, 22 i 23 ustawy przewidziane dla umów najmu i dzierżawy. Tak stanowi art. 23l updof.

Co powyższe oznacza dla korzystającego? Otóż jeżeli zawarta umowa leasingu operacyjnego nie spełnia określonych ustawowo warunków, opłaty ponoszone w związku z takim leasingiem będą traktowane jako koszty najmu lub dzierżawy danego składnika majątku. W sytuacji, gdy przedmiotem leasingu jest samochód osobowy, powyższe wiąże się z utratą pewnych preferencji przewidzianych dla leasingu.

Użytkując samochód osobowy na podstawie leasingu operacyjnego przedsiębiorca może zaliczać do kosztów podatkowych wydatki na jego eksploatację bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Stanowi o tym art. 23 ust. 3b updof. W przypadku najmu tudzież dzierżawy takiego pojazdu niestety ewidencja ta jest obowiązkowa, aby dany wydatek na eksploatację samochodu do kosztów mógł zostać zaliczony. Dodatkowo podatnika wiąże tutaj górny limit zaliczania do kosztów uzyskania przychodów takich wydatków, ustalany jako iloczyn liczby faktycznie przejechanych kilometrów oraz stawki za jeden kilometr pojazdu określonej w odrębnych przepisach (art. 23 ust. 1 pkt 46 i ust. 5 updof). Nie chodzi przy tym tylko o wydatki na czynsz leasingowy/najmu. Wydatkami takimi są bowiem wszelkie wydatki związane z eksploatacją pojazdu, czyli m.in. także zakup paliwa służącego do jego napędu, naprawy i remonty, część zamienne, płyny eksploatacyjne czy też koszty ubezpieczenia.

Co za tym idzie, w przypadku uznania przez organ podatkowy, że dana umowa leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy, nie spełnia wymogów określonych w ustawie, organ ten może zakwestionować zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatków ponoszonych na eksploatację tego pojazdu za cały okres jego używania, jako że nie była dla niego prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu.

Zmniejszenie kosztów podatkowych wiąże się z kolei ze zwiększeniem podstawy opodatkowania, a co za tym idzie także i kwoty podatku dochodowego.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: