eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › VAT od rat leasingowych i paliwa do samochodu

VAT od rat leasingowych i paliwa do samochodu

2011-06-14 13:10

Przeczytaj także: Podatek dochodowy i VAT a samochód osobowy i ciężarowy


Stosownie do art. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. w okresie od 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. odliczenie VAT nie ma zastosowania do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1, tj. pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony i niespełniających warunków określonych w art. 3 ust. 2 pkt 1-7 tej ustawy.

Na mocy art. 6 ww. ustawy ograniczenie w odliczaniu VAT nie ma zastosowania w odniesieniu do umów najmu, dzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze, których przedmiotem są pojazdy, w stosunku do których na podstawie przepisów ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r. ograniczenia takie nie obowiązywały.

Ustawodawca stawia jednak pewne warunki dla zachowania prawa, o którym mowa. Otóż przepis ten ma zastosowanie:
  1. w odniesieniu do umów zawartych przed dniem 1 stycznia 2011 r., bez uwzględniania zmian tych umów po tym dniu, oraz
  2. pod warunkiem że umowy zostały zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2011 r.

Ulga ta jest ograniczona jeszcze w inny sposób. Obejmuje mianowicie jedynie czynsz, natomiast nie dotyczy VAT od nabywanego paliwa do napędu ww. pojazdów.

Przykład
W październiku 2010 r. Jan K. zawarł z firmą leasingową umowę, której przedmiotem jest samochód o dopuszczalnej ładowności wynoszącej 620 kg i posiadający homologację samochodu ciężarowego, niespełniający natomiast żadnego z warunków określonych w art. 3 ust. 2 pkt 1-4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. W dniu 10 stycznia 2011 r. podatnik zarejestrował ww. umowę w urzędzie skarbowym, co umożliwia odliczanie (również w 2011 r.) całej kwoty VAT od rat leasingowych. Uprawnienie do odliczania VAT nie obejmuje jednak zakupów oleju napędowego do ww. samochodu.


W sytuacji opisanej w pytaniu prawdopodobnie mamy do czynienia z nieco innym stanem faktycznym. Z pytania wynika, że leasingowany samochód spełnia warunek wymieniony w art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. Jeśli tak, oznacza to, że podatnik ma prawo do odliczania zarówno VAT od rat leasingowych, jak i od nabywanego paliwa i to bez względu na rejestrację zawartej umowy w urzędzie skarbowym. Ustawodawca stawia jednak w tym przypadku inny warunek, a mianowicie - uzyskanie z okręgowej stacji kontroli pojazdów stosownego zaświadczenia.

Jest to oczywiście sytuacja bardziej korzystna dla podatnika, niż opisana w przykładzie. Warto zaznaczyć, iż z żadnego odrębnego przepisu nie wynika, w jakim terminie zaświadczenie to powinno zostać wystawione. Nawet jeśli dotychczas podatnik takiego dokumentu nie posiada, to warto jednak zadbać, aby znalazł się on w jego posiadaniu jak najszybciej. Inną godną zaznaczenia okolicznością jest to, że podatnik nie ma obecnie obowiązku dostarczenia takiego zaświadczenia do urzędu skarbowego. Wystarczy, że posiada go w swoich zbiorach.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: