eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Dofinansowanie z PFRON wynagrodzeń a podatek od firmy

Dofinansowanie z PFRON wynagrodzeń a podatek od firmy

2011-07-07 12:32

Część pracodawców może starać się o dofinansowanie wynagrodzeń oraz innych świadczeń w związku z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Należy jednak pamiętać, że dofinansowanie to stanowi przychód zatrudniającego.

Przeczytaj także: Refundacja za zatrudnienie bezrobotnego z podatkiem dochodowym

Pracodawcy przysługuje ze środków Funduszu miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, o ile pracownik ten został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego przysługuje w kwocie:
1) 180% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
2) 100% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
3) 40% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Tak stanowi art. 26a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Oczywiście aby takie dofinansowanie otrzymać, konieczne jest spełnienie szeregu dodatkowych warunków. Szczegóły w tym zakresie zostały uregulowane w kolejnych przepisach art. 26a a także w art. 26b i 26c tejże ustawy. Kwota miesięcznego dofinansowania może tutaj sięgnąć nawet 90% faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów płacy. Należy przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 2 pkt 4a tejże ustawy, przez koszty płacy rozumie się tutaj wynagrodzenie brutto oraz finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe naliczone od tego wynagrodzenia i obowiązkowe składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Co za tym idzie, jest to nie tylko pensja pracownika, ale także związane z nim inne obciążenia, do ponoszenia których zobligowany jest pracodawca.

Otrzymane w ten sposób dofinansowanie stanowi dla pracodawcy przychód z działalności gospodarczej o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: przychodem z działalności są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Przychód ten nie korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym. Za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania środków przez pracodawcę, czyli tutaj dzień, w którym pieniądze wpłynęły na jego rachunek bankowy (art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Z drugiej jednak strony ponoszone przez pracodawcę wydatki na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne, w części sfinansowanej ze środków PFRON, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na takich samych zasadach jak te, które finansuje sam pracodawca.

Identycznie postępują pracodawcy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: