eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Darowizna udziałów/akcji dla podmiotu zagranicznego

Darowizna udziałów/akcji dla podmiotu zagranicznego

2011-09-25 11:16

W przypadku zbycia przez osobę fizyczną akcji lub udziałów na rzecz spółki cypryjskiej lub gibraltarskiej na podstawie umowy darowizny, nie powstanie po stronie darczyńcy przychód podlegający opodatkowaniu PIT - takie stanowisko prezentuje wiele organów skarbowych.

Przeczytaj także: Bez opodatkowania wkładów pieniężnych wniesionych do spółki

Podatnik złożył do Dyrektora Izby Skarbowej wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych. W opisanej sytuacji zamierza on dokonać zbycia akcji i udziałów na podstawie umowy darowizny na rzecz spółek holdingowych z siedzibą na Cyprze i Gibraltarze, w celu wyposażenia ich w kapitał niezbędny do prowadzenia przez nie działalności. Jego zdaniem nie powstanie przychód w rozumieniu ustawy o PIT po stronie darczyńcy z uwagi na to, że w wyniku takiej transakcji, nie dojdzie do powstania żadnego przysporzenia majątkowego po stronie darczyńcy.

Z litery prawa

W opisanym przez podatnika zdarzeniu przyszłym, brak powstania przychodu wynika z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, określającego, co stanowi przychód na gruncie ustawy o PIT. I tak przepis ten stanowi, iż „przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń ”. Natomiast wyjątki zawarte w art. 14 (dot. pozarolniczej działalności gospodarczej), art. 15 (dot. działów specjalnych produkcji rolnej), art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 (dot. niektórych przychodów zaliczanych do kapitałów pieniężnych), art. 19 (dot. praw majątkowych), art. 20 ust. 3 (dot. ustalenia wysokości przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych), nie zmieniają zasady ogólnej zawartej w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT.

W świetle art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c).

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:
  1. Odsetki od pożyczek, odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych, dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:
    a) dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
    b) oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
    c) podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni), wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określonych według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b,
  2. przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c,
  3. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:
    a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
    b) realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,
  4. przychody z odpłatnego zbycia prawa poboru, w tym również ze zbycia prawa poboru akcji nowej emisji przez pracowniczy fundusz emerytalny w imieniu członka funduszu, przychody członków pracowniczych funduszy emerytalnych z tytułu przeniesienia akcji złożonych na rachunkach ilościowych do aktywów tych funduszy, nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny,
  5. przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: