eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek od licencji know-how

Podatek od licencji know-how

2011-10-21 13:20

Wiedza zwana know-how jest obecnie jednym z cenniejszych, które może posiadać firma. Bardzo często to ona decyduje o tym, które przedsiębiorstwo odniesie sukces gospodarczy. Jest to zarazem jedna z najbardziej skrytych tajemnic firmy. W przypadku zakupu takiej licencji powstaje pytanie, czy trzeba ją rozliczyć z punktu widzenia podatkowego? Odpowiedź brzmi tak i to zarówno po stronie kupującego jak i sprzedawcy.

Przeczytaj także: Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT

2.1. Rozliczenie nabycia licencji dla celów podatku dochodowego


Koszt zakupu licencji
Licencję, także know-how, uznaje się za wartość niematerialną i prawną, jeżeli:
  • nadaje się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,
  • przewidywany okres używania przekracza rok,
  • będzie wykorzystywana przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddana przez niego do używania na podstawie np. umowy licencyjnej (sublicencji).

Wartość początkową licencji stanowi cena jej nabycia. Należy jednak pamiętać, że jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę, przy ustalaniu wartości początkowej licencji nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia (art. 16g ust. 14 ustawy o PDOP i art. 22g ust. 18 ustawy o PDOF).

Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od licencji know-how nie może być krótszy niż 60 miesięcy (art. 16m ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP i art. 22m ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOF). Oznacza to, że maksymalna stawka amortyzacyjna wynosi 20%. Co istotne, amortyzacji można dokonywać wyłącznie przy zastosowaniu liniowej metody amortyzacji.

Przepisy ustaw podatkowych nie zabraniają zaliczenia do kosztów podatkowych wartości niezamortyzowanej licencji nawet wówczas, jeżeli jej likwidacja następuje w związku ze zmianą profilu działalności jednostki. Ustawy o podatku dochodowym wyłączają z kosztów jedynie stratę na likwidacji, następującą na skutek zmiany profilu działalności, wyłącznie w stosunku do środków trwałych (por. art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o PDOP oraz art. 23 ust. 1 pkt 6 ustawy o PDOF).

Jeżeli wartość początkowa nabytej licencji nie przekracza 3.500 zł, można dokonać jednorazowego odpisu lub jej nie amortyzować, tylko wydatek na jej nabycie zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania do używania (art. 16d ust. 1 ustawy o PDOP i art. 22d ust. 1 ustawy o PDOF).

Podobnie będzie z licencjami nabywanymi na okresy krótsze niż 12 miesięcy. Również w tym przypadku wydatek na nabycie licencji będzie kosztem podatkowym z dniem poniesienia.

Podatek od należności licencyjnych
Przychody uzyskiwane przez zagraniczne podmioty z tytułu m.in. należności za udostępnianie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, a także za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) podlegają w Polsce opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem w wysokości 20%. Tak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP i art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOF. Zobowiązanym do potrącenia podatku i przekazania go do urzędu skarbowego jest podmiot polski dokonujący wypłaty ww. należności.

Opodatkowanie tych należności 20% podatkiem wystąpi jedynie wówczas, gdy stosowna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z krajem usługodawcy nie stanowi inaczej. Co istotne - zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania (a dla osób prawnych - miejsca siedziby) podatnika certyfikatem rezydencji.

Ponadto, zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy o PDOP, zwalnia się od podatku dochodowego takie przychody uzyskane przez spółkę zagraniczną, mającą siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jeżeli spełnione są warunki określone w art. 21, art. 22b oraz art. 26 tej ustawy.

Należy jednak zaznaczyć, że powołane zwolnienie obowiązywać będzie dopiero od 1 lipca 2013 r. (por. art. 7 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw - Dz. U. nr 254, poz. 2533).

Obecnie zaś, aż do chwili wejścia w życie tego zwolnienia, istnieje możliwość zastosowania obniżonej do 5% stawki podatku od takich przychodów. Prawo do zastosowania takiej stawki podatku jest możliwe, jeżeli są spełnione warunki określone w art. 21 ust. 3 oraz ust. 4-8 i art. 26 ust. 1c ustawy o PDOP.

Zatem preferencyjna stawka opodatkowania wystąpi m.in., jeżeli:
a) spółka krajowa dokonująca takiej wypłaty posiada bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) w kapitale spółki zagranicznej uzyskującej taką należność, lub
b) spółka zagraniczna uzyskująca taką należność posiada bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) w kapitale spółki krajowej dokonującej wypłaty.

Co istotne, możliwość skorzystania z opodatkowania 5% stawką przysługuje tylko w przypadku posiadania (tytułu własności) ww. udziałów (akcji) nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

2.2. Zakup licencji know-how - skutki w VAT


Nabycie licencji know-how od kontrahenta polskiego uprawnia do odliczania VAT na ogólnych zasadach, czyli pod warunkiem wystąpienia związku takiego wydatku z czynnościami opodatkowanymi. Odliczenie następuje w miesiącu (kwartale) otrzymania faktury dokumentującej ww. zakup lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: