eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wysoki podatek VAT i dochodowy za grudzień?

Wysoki podatek VAT i dochodowy za grudzień?

2011-12-24 10:36

Grudzień to gorący miesiąc w wielu firmach, a wysoka sprzedaż oznacza, wysokie podatki. Dotyczy to także VAT. Sposobem na zmniejszenie obciążeń na rzecz fiskusa mogą być zakupy do firmy, albo wystawianie faktury za sprzedaż grudniową w styczniu.

Przeczytaj także: Błędy fiskusa czyli aparat skarbowy jak "szwajcarski zegarek"

Koniec roku to szał zakupów przedświątecznych. Dlatego wiele branż właśnie w grudniu odnotowuje kumulację sprzedaży. Ale są też branże niezwiązane z handlem, które zwyczajowo w tym okresie notują skokowy wzrost obrotów, na przykład usługi okołobudowlane. Radość przedsiębiorcy z dobrego wyniku finansowego może jednak zakłócić ogromny VAT do jednorazowej zapłaty. Ciężar ekonomiczny tego podatku ponosi wprawdzie ostateczny konsument, ale przedsiębiorca i tak czuje się „poszkodowany”, gdy musi „pobrany” przy sprzedaży podatek wpłacić na konto urzędu. Warto więc zawczasu pomyśleć o tym, co trzeba będzie wykazać w styczniowej deklaracji i oddać fiskusowi. Później będzie już za późno na obniżenie VAT-u za grudzień.

Miesięcznie lub kwartalnie
Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca rozlicza się miesięcznie, czy kwartalnie obrót za grudzień musi rozliczyć do 25. stycznia następnego roku. Przedsiębiorcy, którzy wybrali kwartalne rozliczenie wpłacają co prawda zaliczki w wysokości 1/3 podatku wynikającego z deklaracji za poprzedni kwartał jednak dotyczy to tylko pierwszego i drugiego miesiąca kwartału. Należność za trzeci miesiąc wpłacają do 25. miesiąca, następującego po kwartale za który się rozliczają. Przyjęcie rozliczeń kwartalnych może w tym przypadku być więc trochę lżejsze gdyż to, co firma zapłaci w styczniu będzie uśrednieniem tego, co się działo w ostatnich trzech miesiącach.

Przedsiębiorca, który na przykład miał małą sprzedaż w październiku, duże zakupy w listopadzie i znaczną sprzedaż w grudniu zsumuje za te miesiące zarówno cały VAT należny wynikający ze sprzedaży, jak i powstały przy zakupach podatek naliczony.

Uwaga! Obniżenie zobowiązania za IV kwartał jest szczególnie ważne dla firm rozliczających się kwartalnie, gdyż wysokość podatku za ten okres wpłynie na to, ile wyniosą ich zaliczki za styczeń i luty następnego roku.

Grudniowej sprzedaży mogą nie odczuć mali podatnicy
Wyjątek stanowią tu tzw. mali podatnicy, którzy rozliczają VAT przy zastosowani metody kasowej. Obowiązek podatkowy powstanie u nich dopiero wtedy gdy otrzymają zapłatę od kontrahenta (ale nie później niż 90. dnia od wydania towaru lub wykonania usługi). Może więc się zdarzyć, że sprzedaż grudniową rozliczą składając deklarację dopiero za I kwartał następnego roku. Z jednej strony rozliczenie sprzedaży grudniowej może więc się rozłożyć na dwa kwartały a z drugiej będą mieli czas jeszcze w styczniu, lutym i marcu na zrobienie zakupów do firmy, które zmniejszą ich obciążenie wobec fiskusa.

Uwaga! Mały podatnik może dokonać obniżenia podatku dopiero za ten kwartał, w którym uregulował całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury lub dokumentu celnego.

Przykład: Adam prowadzi firmę i spełnia definicję małego podatnika. Rozlicza się kwartalnie przy zastosowaniu metody kasowej. Za sprzedaż, której dokonał w grudniu jego kontrahent zapłacił 15. lutego. Obowiązek podatkowy powstaje więc w tej dacie. Adam zrobił zakupy na potrzeby swojej firmy również w grudniu i zapłacił za nie w styczniu. Prawo do odliczenia z faktury zakupowej (otrzymanej w grudniu) przysługuje mu więc w rozliczeniu za I kwartał. Również w tym rozliczeniu wykaże podatek należny ze wskazanej sprzedaży grudniowej.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: