eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Garaż w budynku mieszkalnym a podatek od nieruchomości

Garaż w budynku mieszkalnym a podatek od nieruchomości

2012-01-28 08:19

Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych stawka podatku od nieruchomości dla budynków lub ich części uzależniona jest od tego czy można dany budynek lub jego część zakwalifikować jako budynek mieszkalny lub też inny niż mieszkalny (art. 5 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

Przeczytaj także: Stadion piłkarski a podatek od nieruchomości

Już z brzmienia powyższego przepisu wynika wprost, że celem ustawodawcy było opodatkowanie budynku mieszkalnego lub jego części jako takiego, nie natomiast dążenie do ustalania charakteru poszczególnych lokali znajdujących się w budynku i od tego uzależnianie stawki opodatkowania. Określenie „mieszkalny” odnosi się bowiem do rodzaju budynku, nie zaś do funkcji poszczególnych lokali i powinno wynikać z kwalifikacji dokonanej na podstawie przepisów budowlanych, a w szczególności z przepisu art. 21 ust. 1 Prawa geodezyjnego i kartograficznego, w myśl którego podstawę wymiaru podatków i świadczeń stanową dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Zgodnie natomiast z rozporządzeniami w sprawie ewidencji gruntów i budynków, pod pojęciem budynku mieszkalnego rozumieć należy obiekt budowlany, którego co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkaniowe.

Organy podatkowe i sądy administracyjne dotychczas prezentowały jednak odmienne poglądy, wskazując, że budynek i część budynku to dwa oddzielne przedmioty opodatkowania. Ich zdaniem, przez część budynku rozumieć powinno się wyodrębniony lokal w budynku, który może mieć charakter mieszkalny lub inny niż mieszkalny, co należy ustalić na podstawie faktycznego przeznaczenia i używania danej części budynku. Na tej podstawie organy podatkowe i sądy administracyjne odmawiały stosowania do garaży wyodrębnionych w budynkach mieszkalnych stawki podatku właściwej dla budynków mieszkalnych, podkreślając, że nie sposób uznać, że garaż może być przeznaczony do celów mieszkalnych.

Poglądy te zakwestionował jednak Naczelny Sąd Administracyjny w aktualnym wyroku z dnia 12 października 2011 r., sygn. II FSK 733/11., wskazując, że „garaż, jako pomieszczenie o innym przeznaczeniu aniżeli mieszkalne, jeżeli stanowi część budynku mieszkalnego – jako ta część podlega opodatkowaniu”. Sąd zauważył, że nie można mówić o dwóch przedmiotach opodatkowania, tj. budynku i jego części. W przypadku gdy w budynku mieszkalnym wyodrębniony jest garaż, to powinien on podlegać opodatkowaniu właśnie jako „część budynku mieszkalnego”, stawką podatkową właściwą dla części budynku mieszkalnego. W dalszej części uzasadnienia wyroku Sąd wskazał dodatkowo, że wykorzystywanie garażu, jako części budynku mieszkalnego, wiąże się z mieszkaniową funkcją budynku i znajdujących się w tym budynku lokali. Pomaga on bowiem zaspokoić potrzeby mieszkaniowe osób, które w budynku mieszkają. Przechowywane w garażu pojazdy służą bowiem przykładowo dojazdowi do miejsca zamieszkania, dostarczania do niego przedmiotów niezbędnych do aktywności życiowej mieszkańców.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest niezwykle korzystny dla podatników posiadających garaże w budynkach mieszkalnych. W tym przypadku do opodatkowania takiego garażu podatkiem od nieruchomości znajdzie bowiem zastosowanie stawka właściwa dla budynków mieszkalnych, a więc znacząco niższa niż dla budynków pozostałych. Wskazać jednak należy, że wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie jest wiążący dla organów podatkowych, a zatem mogą one nadal kontynuować niekorzystną dla podatników praktykę ustalania stawki podatku dla garaży jak dla budynków pozostałych. Wykładnia zaprezentowana przez Naczelny Sąd Administracyjny w powyższym wyroku może stanowić jednak skuteczny argument w sporze z organami podatkowymi, a w konsekwencji doprowadzić do wydania korzystnej dla podatników decyzji w postępowaniu podatkowym.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: