eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek VAT: metoda kasowa = kwartalne deklaracje

Podatek VAT: metoda kasowa = kwartalne deklaracje

2012-03-08 13:29

Mali podatnicy w myśl ustawy o podatku od towarów i usług mogą skorzystać z pewnej preferencji podatkowej w postaci rozliczania tego podatku metodą kasową. Trzeba jednak pamiętać, że jej wybór niesie ze sobą określone skutki. Nie wszystkie są dla podatników korzystne.

Przeczytaj także: Metoda kasowa: rezygnacja a odliczenie VAT

Małym podatnikiem jest podatnik podatku od towarów i usług:
a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro,
b) prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45.000 euro
Tak mówi art. 2 pkt 25 ustawy o VAT. W przeliczeniu na złote polskie limity te w 2012 r. wynoszą 5 324 000 zł oraz 200 000 zł.

A co daje korzystanie z metody kasowej? Otóż zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku jej stosowania obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Co do zasady zatem przy tej metodzie to zapłata należności będzie generowała powstanie obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży towarów, świadczonych usług, przy czym uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej właśnie części. Jeżeli jednak ta nie wystąpi w terminie 90 dni od dnia wydania towarów lub wykonania usług, obowiązek podatkowy powstanie tego 90. dnia.

Aby z powyższej metody podatnik mógł skorzystać, musi o tym pisemnie zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który metodę tę zamierza stosować.

Warto przy tym pamiętać, że jej wybór wiąże podatnika na okres co najmniej 12 kolejnych miesięcy. O rezygnacji z niej także trzeba powiadomić naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca kwartału, w którym metoda ta ma być po raz ostatni stosowana (art. 21 ust. 3 ustawy o VAT). Co ważne, prawo do metody kasowej można także utracić. Będzie tak począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym podatnik przekroczył limity podane wyżej (art. 21 ust. 4 ustawy o VAT).

Skorzystanie z metody kasowej rozliczania podatku VAT niesie jednak ze sobą też pewne konsekwencje negatywne. Otóż zgodnie z art. 86 ust. 16 ustawy o VAT mali podatnicy stosujący tę metodę mogą obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym:
  1. uregulowali całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury,
  2. dokonali zapłaty podatku wynikającego z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji celnych
- nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury lub dokumentu celnego.

Zwróć uwagę
O ile obowiązek wykazania podatku należnego od dokonanej sprzedaży towarów i usług przy stosowaniu metody kasowej zawsze powstanie, niezależnie od tego, czy kontrahenci za nie zapłacą, tak po stronie podatku naliczonego prawo do jego odliczenia wystąpi jedynie wówczas, gdy należność wynikająca z otrzymanej faktury zostanie w całości uregulowana. Tym samym jeżeli z różnych względów podatnik takiej należności nie ureguluje, nie będzie miał jednocześnie prawa do odliczenia.

Kolejnym skutkiem skorzystania z metody kasowej jest narzucenie przez ustawodawcę okresu rozliczeniowego. Otóż mali podatnicy mają co do zasady wybór, za jakie okresy chcą się rozliczać z podatku VAT: miesięczne lub kwartalne. Ci, którzy zdecydowali się na metodę kasową, wyboru takiego już nie mają. Zgodnie bowiem z art. 99 ust. 2 ustawy o VAT, mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Deklaracje te są oznaczone symbolem VAT-7K.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: