eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Nowe zmiany w ustawie o VAT: ulga na złe długi w 2013 r.

Nowe zmiany w ustawie o VAT: ulga na złe długi w 2013 r.

2012-11-22 13:24

Przeczytaj także: Zmiany w podatku VAT w 2013 r.


Celem zabezpieczenia interesów budżetu państwa proponuje się wprowadzić dodatkowy warunek dokonania korekty. Na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której będzie dokonana korekta, dłużnik nie może pozostawać w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

Jak zapewnia projektodawca, spełnienie tego warunku nie będzie szczególnie utrudnione z uwagi na możliwość natychmiastowego zweryfikowania tych warunków w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) udostępnionych w internecie w trybie on-line.

Zaproponowano też rezygnację z dotychczasowego warunku zawiadamiania dłużnika o zamiarze skorygowania VAT należnego, poprzez uchylenie art. 89a ust. 2 pkt 6 ustawy o VAT oraz o zawiadomieniu o tym fakcie organu podatkowego, uchylając art. 89a ust. 6 ustawy. Tak więc po zmianach przepisów, aby skorzystać z ulgi na złe długi, nie będzie konieczne uzyskanie potwierdzenia odbioru przez dłużnika tych zawiadomień.

Jak wynika z nowego brzmienia art. 89a ust. 3 ustawy o VAT, korekta podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego będzie mogła nastąpić począwszy od okresu, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, pod warunkiem, że do dnia złożenia deklaracji z tą korektą płatność nadal nie została dokonana. Przy czym podatnik (wierzyciel) nie będzie miał obowiązku, tylko prawo do dokonania takiej korekty i będzie mógł jej dokonać w terminie późniejszym niż wyżej wymieniony.

Wierzyciel nadal, tak jak obecnie, będzie miał obowiązek zawiadomić właściwy dla siebie urząd skarbowy o dokonanej korekcie wraz ze wskazaniem jej kwoty oraz danych dłużnika (art. 89a ust. 5 ustawy o VAT). Informacja ta będzie składana równocześnie z deklaracją podatkową, w której dokonuje się korekty. Minister Finansów ma określić urzędowy wzór takiego zawiadomienia.

W przypadku nieuregulowania przez dłużnika całości (lub części) należności wynikającej z faktury będzie on miał obowiązek skorygowania całości (lub części) uprzednio odliczonego z tego tytułu podatku naliczonego (art. 89b ust. 1 i 2 ustawy o VAT). Inaczej jak to jest obecnie proponuje się zobowiązać dłużnika do dokonania korekty niezależnie od tego, czy jego wierzyciel skorygował VAT należny, czy też nie. Ponadto korekta powinna być dokonana w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności danej faktury. Dłużnik nie będzie zobowiązany do dokonania korekty tylko wówczas, gdy ureguluje należność najpóźniej w ostatnim dniu tego okresu rozliczeniowego (art. 89b ust. 1a).

Celem zmobilizowania dłużników do regulowania swoich zobowiązań oraz zabezpieczenia interesów budżetu państwa proponuje się nakładanie na dłużnika przez organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej sankcji (dodatkowego zobowiązania podatkowego) w sytuacji naruszenia przez niego obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego (art. 89b ust. 6 ustawy o VAT). Sankcja ta, w wysokości 30% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie, nie będzie nakładana jedynie w przypadku osób fizycznych, które będą podlegać odpowiedzialności karnej na gruncie Kodeksu karnego skarbowego.

Proponuje się zmienić brzmienie art. 99 ust. 7 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnicy zwolnieni z podatku VAT po otrzymaniu lub uregulowaniu należności będą odpowiednio obowiązani lub uprawnieni do dokonania korekty podatku w złożonej, wyłącznie na tę okoliczność, deklaracji podatkowej.

Dotychczasowe zasady korzystania z ulgi na złe długi będzie się stosować do wierzytelności, które powstały do końca roku 2012, z wyjątkiem sytuacji, gdy ich nieściągalność została uprawdopodobniona zgodnie z nowym brzmieniem art. 89a ust. 1a już w 2013 r., tj. w tym roku upłynie 150. dzień od dnia upływu terminu ich płatności.

Projekt na dzień oddania gazety do druku został skierowany do pierwszego czytania.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: