eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek dochodowy gdy firma w mieszkaniu

Podatek dochodowy gdy firma w mieszkaniu

2013-04-05 13:27

Podatek dochodowy gdy firma w mieszkaniu

Podatek dochodowy gdy firma w mieszkaniu © Spectral-Design - Fotolia.com

Wielu przedsiębiorców prowadzi działalność w swoim mieszkaniu, gdyż pozwala na to specyfika ich pracy. Jak rozliczać wydatki związane z mieszkaniem oraz jakie korzyści podatkowe może przynieść tego typu sytuacja? Tego wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu.

Przeczytaj także: Firma w mieszkaniu: wydatki a koszty podatkowe

Mieszkanie jako środek trwały i jego amortyzacja
Część mieszkania czy też domu przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej może stanowić środek trwały firmy, a co za tym idzie podlegać amortyzacji.

Kiedy mieszkanie można amortyzować?
Jak wynika z ustawy o PIT amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Amortyzacji podlegają również nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Jak amortyzować mieszkanie?
Podatnik może zastosować jedną z dwóch dopuszczalnych metod amortyzacji lokalu mieszkalnego:
  • amortyzację na zasadach ogólnych, lub
  • amortyzację uproszczoną.

Dodatkowo amortyzacji podlega własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

fot. Spectral-Design - Fotolia.com

Podatek dochodowy gdy firma w mieszkaniu

Część mieszkania czy też domu przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej może stanowić środek trwały firmy, a co za tym idzie podlegać amortyzacji.


Amortyzacja na zasadach ogólnych
Zgodnie z zasadą opisaną w art. 22 f ust. 4 w sytuacji gdy przedsiębiorca wykorzystuje jedynie część nieruchomości, budynku czy też lokalu mieszkalnego do prowadzenia działalności gospodarczej - odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości, budynku lub lokalu odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej do ogólnej powierzchni użytkowej tej nieruchomości, budynku lub lokalu.

Jak ustalić wartość początkową lokalu?
Istnieją różnorodne sposoby ustalenia wartości początkowej środka trwałego, które są uzależnione od sposobu jego nabycia, które opisuje art. 22g ustawy o PIT oraz artykuł - Wycena Wartości Środków Trwałych (http://poradnik.wfirma.pl/-wycena-wartosci-srodkow-trwalych).

Przykład.
Przedsiębiorca prowadzi działalność w mieszkaniu, którego całkowita powierzchnia wynosi 90 m2. Pokój wydzielony pod działalność ma powierzchnię 20 m2. Wartość całego mieszkania wynosi 360.000 zł. Jaka będzie wartość początkowa pokoju wydzielonego pod działalność gospodarczą, która będzie podlegała amortyzacji?

1. Ustalenie ceny za 1m2
360.000 zł : 90 m2 = 4.000 zł/ m2

2. Ustalenie wartości początkowej wydzielonej części mieszkania
20m2 x 4.000 zł/ m2 = 80.000 zł


Wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych znajdujący się w załączniku do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jasno wskazuje, że w przypadku lokali mieszkalnych stawka amortyzacyjna wynosi 1,5 %.

Zgodnie z art. 22j ust. 1 pkt. 3 ustawy podatnik może indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż dla budynków (lokali) i budowli, innych niż wymienione w pkt 4 - 10 lat (stawka amortyzacyjna w skali roku 10%).

Przykład. cd.
3. Ustalenie rocznego odpisu amortyzacyjnego
80.000 zł x 1,5% = 1200 zł

4. Ustalenie miesięcznego odpisu amortyzacyjnego
1200 zł : 12 m-cy = 100 zł

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: