eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Utrata zwolnienia z VAT gdy sprzedaż samochodu?

Utrata zwolnienia z VAT gdy sprzedaż samochodu?

2013-05-08 13:52

Utrata zwolnienia z VAT gdy sprzedaż samochodu?

Utrata zwolnienia z VAT gdy sprzedaż samochodu? © kalcutta - Fotolia.com

Dzięki zwolnieniu podmiotowemu w podatku VAT drobni przedsiębiorcy nie muszą tego podatku rozliczać. Niestety nie wszystkie wykonywane czynności mogą z tego zwolnienia korzystać. Wykonanie jednej z katalogu czynności wyłączonych powoduje utratę prawa do zwolnienia. Zdaniem fiskusa czynnością taką jest także jednorazowa sprzedaż samochodu osobowego.

Przeczytaj także: Sprzedaż samochodu a zwolnienie podmiotowe z VAT

Zwalnia się od podatku VAT podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Nie wlicza się tutaj także odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. To podstawowa reguła wynikająca z art. 113 ustawy o VAT. Wskazane zwolnienie nazywane jest zwolnieniem podmiotowym lub zwolnieniem z uwagi na obroty.

Z prawa do takiego zwolnienia można zrezygnować bądź je utracić. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku należy o tym powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Podatnik noszący się z zamiarem rezygnacji ze zwolnienia musi o tym zawiadomić na piśmie fiskusa przed miesiącem, od którego rezygnacja ma nastąpić.
Natomiast w przypadku utraty prawa do zwolnienia, traci ono moc z chwilą przekroczenia limitu 150.000 zł (warto przy tym pamiętać, że podatnicy rozpoczynający działalność w trakcie roku liczą owy limit proporcjonalnie do czasu wykonywania działalności w tym roku).

fot. kalcutta - Fotolia.com

Utrata zwolnienia z VAT gdy sprzedaż samochodu?

W przyszłym roku sprzedaż samochodu osobowego będącego środkiem trwałym nie spowoduje już utraty prawa do zwolnienia podmiotowego.


Przekroczenie limitu to jednak nie jedyny przypadek powodujący utratę prawa do zwolnienia. Zgodnie bowiem z ust. 13 przytoczonego przepisu, omawianego zwolnienia nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, świadczenia usług, dla których zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 podatnikiem jest ich usługobiorca, oraz podatników:
  1. dokonujących dostaw:
    a) wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
    b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym,
    c) nowych środków transportu,
    d) terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę;
  2. świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie;
  3. nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Z powyższego wynika zatem, że prawa do zwolnienia podmiotowego nie mają m.in. podatnicy dokonujący dostawy towarów akcyzowych (z pewnymi wyjątkami). Wskutek takiej, a nie innej konstrukcji przepisów zdaniem fiskusa art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b) wyłącza z prawa do zwolnienia także podatników dokonujących sprzedaż samochodów osobowych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że choć samochody osobowe nie są uznawane za towary akcyzowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, to w określonych sytuacjach ich sprzedaż bądź zakup podlegają temu podatkowi.

Na tej podstawie fiskus generalnie uważa, że sprzedaż takich samochodów, i to nawet jednorazowa, powoduje utratę prawa do zwolnienia podmiotowego. Nie ma przy tym znaczenia wartość transakcji oraz fakt, czy sprzedany samochód był środkiem trwałym podatnika czy też nie.

Powyższe jednak zmieni się z początkiem przyszłego roku. Ustawodawca przewidział bowiem nowelizację feralnego przepisu. I tak z dniem 01 stycznia 2014 r. prawa do zwolnienia nie będą mieli podatnicy dokonujący dostawy towarów opodatkowywanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkami wyżej wskazanymi oraz samochodów osobowych, jednakże tylko tych, które zostały przez podatnika na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczone do środków trwałych podlegających amortyzacji (z wyłączeniem tych, które spełniają definicję nowych środków transportu).

Tym samym w przyszłym roku sprzedaż samochodu osobowego będącego środkiem trwałym nie spowoduje już utraty prawa do zwolnienia podmiotowego.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: