eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › W 2013 r. korekta kosztów gdy faktura od kontrahenta z zagranicy

W 2013 r. korekta kosztów gdy faktura od kontrahenta z zagranicy

2013-06-26 13:19

W 2013 r. korekta kosztów gdy faktura od kontrahenta z zagranicy

Korekta kosztów gdy faktura od kontrahenta z zagranicy © lagom - Fotolia.com

Art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakazuje skorygować koszty uzyskania przychodu o te wydatki, które do kosztów tych zostały zaliczone, a nie nastąpiła ich zapłata w określonym czasie. Przepis ten ma bardzo szerokie zastosowanie. Czy obejmuje jednak jedynie transakcje pomiędzy kontrahentami krajowymi, czy także i tymi z zagranicy?

Przeczytaj także: Korekta kosztów gdy księgi rachunkowe w 2013 r.

Rozpatrzmy następującą sytuację: Polski przedsiębiorca 15 kwietnia 2013 r. nabył towar od kontrahenta z Francji. Na fakturze dokumentującej ten zakup został określony 2-tygodniowy termin płatności, który przypadał 29 kwietnia. Zakup ten został ujęty w kosztach firmy 15 kwietnia, zaś zapłata nastąpi dopiero na początku lipca 2013 r. Czy w takim przypadku przedsiębiorca jest obowiązany do dokonania zmniejszenia kosztów?

Dodany z dniem 01 stycznia 2013 r. art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że na podatnikach, którzy zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikające z faktur, rachunków, a w przypadku gdy nie istniał obowiązek ich wystawienia, kwoty wynikające z umów bądź innych dokumentów, ciąży obowiązek zmniejszenia tychże kosztów uzyskania przychodu o powyższe kwoty, jeżeli te nie zostały w określonym terminie uregulowane.

O jakie terminy tutaj chodzi? Ustawodawca przewiduje dwie różne sytuacje. Pierwsza dotyczy tych wydatków, których termin płatności jest nie dłuższy niż 60 dni, druga zaś wydatków o dłuższym terminie płatności.

I tak w przypadku wydatków o terminie płatności do 60 dni, zmniejszenia kosztów należy dokonać, jeżeli nie zostały one uregulowane w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności.

Z kolei w przypadku wydatków, których termin płatności został określony na termin dłuższy aniżeli 60 dni, zmniejszenia takiego należy dokonać z upływem 90 dni od daty zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu, o ile oczywiście w tym czasie nie nastąpiło uregulowanie zobowiązania.

fot. lagom - Fotolia.com

Korekta kosztów gdy faktura od kontrahenta z zagranicy

Art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakazuje skorygować koszty uzyskania przychodu o te wydatki, które do kosztów tych zostały zaliczone, a nie nastąpiła ich zapłata w określonym czasie.


Powyższe dotyczy kwot wynikających z faktur, rachunków bądź innych dokumentów, które zostały zaliczone do podatkowych kosztów uzyskania przychodu od dnia 01 stycznia 2013 r. Co niezwykle ważne, zasady te są obowiązani stosować wszyscy podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej. Tzw. korekta kosztów obejmuje zatem jedynie te dwa źródła przychodów. Niemniej ustawodawca nie przewidział od niej żadnych wyjątków dla określonych grup przedsiębiorców. Zasady te należy zatem stosować również w stosunku do podatników zawierających transakcje z kontrahentami zagranicznymi.

Co za tym idzie, przytoczone regulacje ma również obowiązek stosować przedsiębiorca z naszego przykładu, który nabył towar od podatnika z Francji. Kiedy takiej korekty winien on dokonać?

Termin płatności faktury został określony na 14 dni, w związku z tym mamy do czynienia z pierwszą z opisanych sytuacji (gdy termin płatności nie przekracza 60 dni). Zmniejszenia kosztów należy zatem dokonać, jeżeli zapłata nie nastąpiła w ciągu 30 dni od upływu terminu płatności, a więc w naszym przypadku do 29 maja 2013 r. Zmniejszenia takiego należy dokonać w miesiącu, w którym upłynął owy termin, a więc w maju.

Późniejsze uregulowanie zobowiązania daje natomiast przedsiębiorcy prawo do zwiększenia o nie kosztów uzyskania przychodu miesiąca, w którym to uregulowanie nastąpiło. Przedsiębiorca z naszego przykładu zamierza dokonać zapłaty w lipcu 2013 r. Co za tym idzie, w tym też miesiącu koszty te ulegną zwiększeniu o kwotę, która w miesiącu maju je pomniejszyła.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: