eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Programy komputerowe z Internetu a import usług w VAT

Programy komputerowe z Internetu a import usług w VAT

2013-09-05 13:29

Programy komputerowe z Internetu a import usług w VAT

Programy komputerowe z Internetu a import usług w VAT © Minerva Studio - Fotolia.co

W dobie ogólnodostępnego Internetu, bardzo popularne stały się zakupy za jego pośrednictwem. Nie ma już barier, jakie wynikały wcześniej z odległości pomiędzy sprzedawcą a konsumentem. Nabywcy mogą bez problemu dotrzeć do oferty firm z Wielkiej Brytanii czy też USA, ponieważ miejsce siedziby nie ma w takim wypadku żadnego znaczenia. Oprogramowania nabywane przez Internet często nie są już przesyłane w formie "pudełkowej", ale możliwe do pobrania bezpośrednio ze strony sprzedawcy. O ile sam zakup nie stanowi problemu, to dla przedsiębiorców może nie być oczywisty sposób jego rozliczenia pod względem podatkowym.

Przeczytaj także: Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT

Usługi elektroniczne?
Nabycie oprogramowania np. poprzez odpłatne pobranie ze strony internetowej sprzedawcy, będzie stanowić usługę. Dostarczanie oprogramowania oraz jego uaktualnień zostało wymienione bezpośrednio w załączniku nr II dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, jako usługi świadczone drogą elektroniczną. W art. 7 rozporządzenia wykonawczego Rady UE nr 282/2011 do powyższej dyrektywy wyjaśniono czym w zasadzie są usługi elektroniczne. Należą do nich usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie - ze względu na ich charakter - jest zasadniczo zautomatyzowane i wymaga minimalnego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe. Obejmuje to w szczególności ogólnie dostawy produktów w formie cyfrowej, łącznie z oprogramowaniem, jego modyfikacjami lub nowszymi wersjami.

Wprawdzie dla usług elektronicznych ustawa o VAT przewiduje szczególne zasady rozliczenia, jednakże dotyczą one świadczeń na rzecz podmiotów niebędących podatnikami.

Dla podatnika - import usług
Powyższa transakcja będzie dla podatnika stanowić import usług. W przypadku zakupu od kontrahenta z Wielkiej Brytanii odniesienia należy szukać w art. 28b ustawy o VAT. Oznacza to konieczność naliczenia podatku VAT, wg stawki polskiej, jaka obowiązuje dla tego typu usługi. Transakcja będzie neutralna pod względem VAT dla podatników czynnych, którzy dokonują zakupu w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Wtedy też wartość podatku wykazywana jest zarówno po stronie sprzedaży oraz zakupu. Nabywca nie jest zatem obciążony dodatkową kwotą VAT.

fot. Minerva Studio - Fotolia.co

Programy komputerowe z Internetu a import usług w VAT

Przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze, że to po ich stronie pozostaje ustalenie czy dany zakup stanowi import usług czy też nabycie towaru. W obydwu przypadkach przepisy podatkowe w szczegółowy sposób określają sposób rozliczenia, dzięki czemu w tym zakresie podatnik nie powinien napotkać większych problemów.


Wymogi formalne
Należy mieć na uwadze, że import usług od podatnika z Unii Europejskiej rodzi obowiązek rejestracji do wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. W tym celu należy złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-R, w którym oprócz danych podatnika trzeba uzupełnić część C.3. W związku z dokonaniem rejestracji przedsiębiorca w transakcjach z kontrahentami z UE będzie mógł posługiwać się numerem NIP-UE, a więc z prefiksem “PL”.

Następną kwestią jest samo rozliczenie podatku VAT. Przepisy w obecnym brzmieniu pozwalają na jego naliczenie poprzez wystawienie faktury wewnętrznej. Dokument ten należy spiąć razem z fakturą źródłową i przechowywać wraz z dokumentacją księgową. Co ciekawe, transakcji wewnątrzwspólnotowego importu usług nie wykazuje się na deklaracji VAT-UE, a jedynie VAT-7 (VAT-7k dla podatników rozliczających się kwartalnie). Po stronie sprzedaży będą to pola 27-30 (Import usług, dla których stosuje się art. 28b ustawy o VAT), następnie tą samą wartość jako zakup należy wykazać w polach 41-42 (Nabycie towarów i usług pozostałych).

W przypadku zakupu od kontrahenta spoza UE wystarczy natomiast samo naliczenie podatku VAT na fakturze wewnętrznej oraz wykazanie zakupu na deklaracji VAT w polach 27-28 oraz 41-42. Nie ma natomiast żadnych dodatkowych obowiązków rejestracyjnych.

Przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze, że to po ich stronie pozostaje ustalenie czy dany zakup stanowi import usług czy też nabycie towaru. W obydwu przypadkach przepisy podatkowe w szczegółowy sposób określają sposób rozliczenia, dzięki czemu w tym zakresie podatnik nie powinien napotkać większych problemów.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: