eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Karta podatkowa gdy obce usługi specjalistyczne

Karta podatkowa gdy obce usługi specjalistyczne

2013-12-22 08:11

Karta podatkowa gdy obce usługi specjalistyczne

Karta podatkowa gdy obce usługi specjalistyczne © auremar - Fotolia.com

Zlecanie podmiotowi trzeciemu (jako usług specjalistycznych) transportu urządzeń pomiędzy przedsiębiorstwami podatnika i jego klienta wraz z montażem i demontażem tych urządzeń na terenie przedsiębiorstwa klienta nie pozbawia prawa do korzystania z opodatkowania kartą podatkową. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 05.12.2013 r. nr ILPB1/415-1003/13-3/IM.

Przeczytaj także: Zatrudnienie praktykanta a opodatkowanie kartą podatkową

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie naprawy i konserwacji maszyn oraz naprawy i konserwacji komputerów i urządzeń peryferyjnych. Na potrzeby podatku dochodowego wybrał opodatkowanie kartą podatkową. Usługi naprawy i konserwacji urządzeń są wykonywane wyłącznie na terenie przedsiębiorstwa wnioskodawcy. Serwisowane urządzenia są tam dostarczane, zaś po wykonaniu powyższych usług są odbierane przez zleceniodawcę. Transport urządzeń odbywa się przeważnie za pośrednictwem firm kurierskich lub pocztowych. W określonych sytuacjach może jednak zachodzić konieczność demontażu i ponownego montażu serwisowanego elementu na terenie przedsiębiorstwa klienta w celu jego transportu do wnioskodawcy (gdy transport całego urządzenia jest niecelowy lub niemożliwy, z czym mamy do czynienia m.in. w przypadku elementów maszyn wykorzystywanych w fabrykach). W takich sytuacjach wnioskodawca zleca podmiotowi trzeciemu wymontowanie, odebranie oraz transport elementu do firmy wnioskodawcy, zaś po wykonaniu przez niego prac serwisowych, podmiot trzeci dokonuje jego transportu do klienta i montuje w danym urządzeniu. W takim przypadku klient wnioskodawcy otrzymuje od niego fakturę obejmującą obok usługi serwisu także koszty transportu i montażu.
Wnioskodawca zadał pytanie, czy w opisanej sytuacji traci prawo do opodatkowania kartą podatkową? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie:
1. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
2. karty podatkowej.

fot. auremar - Fotolia.com

Karta podatkowa gdy obce usługi specjalistyczne

Zlecanie podmiotowi trzeciemu (jako usług specjalistycznych) transportu urządzeń pomiędzy przedsiębiorstwami podatnika i jego klienta wraz z montażem i demontażem tych urządzeń na terenie przedsiębiorstwa klienta nie pozbawia prawa do korzystania z opodatkowania kartą podatkową.


W myśl art. 23 ust. 1. pkt 1 ww. ustawy zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej "tabelą", w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy - przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli.

Stosownie do art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:
1. złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,
2. we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,
3. przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,
4. nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,
5. małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,
6. nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,
7. pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o którym mowa w pkt 1, nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie do treści art. 25 ust. 3 ww. ustawy za usługi specjalistyczne w rozumieniu ust. 1 pkt 3 uważa się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi, w tym również czynności i prace towarzyszące, o których mowa w załączniku Nr 4.

Z przepisów nie wynika, aby usługi specjalistyczne faktycznie miały być czynnościami wysoce specjalizowanymi, których wykonanie wymagałoby specjalistycznych wiadomości, umiejętności, wyposażenia. Chodzi tu o usługi specjalistyczne względem prowadzonej działalności, których wykonywania nie zgłoszono, a jednak są niezbędne do prowadzenia własnej działalności. (…)

W tym miejscu zauważyć należy, że czynności wykonywane przez podmiot trzeci wchodzą w inny niż zgłoszony zakres działalności, tj. nie są usługami naprawy i konserwacji maszyn, komputerów i urządzeń peryferyjnych. Wnioskodawca nie świadczy bowiem usług transportowych ani montażowych czy demontażowych. Nie planuje również poszerzać swojej działalności o ten zakres świadczeń.

Usługi świadczone przez podmiot trzeci są więc usługami specjalistycznymi w stosunku do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług naprawy i konserwacji maszyn, komputerów i urządzeń peryferyjnych.

Reasumując, mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że zlecanie podmiotowi trzeciemu transportu urządzeń pomiędzy przedsiębiorstwami Wnioskodawcy i jego klienta wraz z montażem i demontażem tych urządzeń na terenie przedsiębiorstwa klienta nie pozbawia Wnioskodawcę prawa do korzystania ze zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: