eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Samochód ciężarowy 2014: pełne odliczenie VAT gdy ewidencja

Samochód ciężarowy 2014: pełne odliczenie VAT gdy ewidencja

2014-03-14 13:47

Przeczytaj także: Samochód z kratką 2014 wraca do łask dzięki odliczeniu VAT


Wracając jednak do wskazanej ewidencji, pomimo że ma ona pełnić jedynie funkcję pomocniczą, będzie niezbędna. Będzie ona także musiała zawierać ściśle określone elementy:
  1. numer rejestracyjny pojazdu samochodowego;
  2. dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji;
  3. stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji;
  4. wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu, obejmujący:
    a) kolejny numer wpisu,
    b) datę i cel wyjazdu,
    c) opis trasy (skąd – dokąd),
    d) liczbę przejechanych kilometrów,
    e) imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem
    – potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem;
  5. liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

Jak nietrudno zauważyć – powyższa ewidencja jest bardziej szczegółowa od tej, której wymagają przepisy ustaw o podatkach dochodowych w zakresie wykorzystywania w działalności niefirmowych samochodów osobowych.

W przypadku zaś gdy pojazd samochodowy będzie udostępniany osobie niebędącej pracownikiem podatnika, wpis, o którym mowa wyżej w pkt 4:
  1. jest dokonywany przez osobę, która udostępnia pojazd (a więc nie użytkownika);
  2. obejmuje:
    a) kolejny numer wpisu,
    b) datę i cel udostępnienia pojazdu,
    c) stan licznika na dzień udostępnienia pojazdu,
    d) liczbę przejechanych kilometrów,
    e) stan licznika na dzień zwrotu pojazdu,
    f) imię i nazwisko osoby, której udostępniony został pojazd.

Nie ma tutaj zatem mowy o celu wyjazdu oraz opisu trasy co wydaje się być uzasadnionym, gdyż wydając samochód osobie trzeciej podatnik nie musi wiedzieć, gdzie konkretnie samochód pojedzie oraz w jakim celu.

Wskazanej wyżej ewidencji nie trzeba będzie prowadzić w stosunku do pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do:
a) odprzedaży,
b) sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,
c) oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze
– jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Wymaga przy tym tutaj podkreślenia słowo „wyłącznie”. Otóż jeżeli dany pojazd będzie służył (chociażby jednorazowo) innym celom, ewidencja jest konieczna, aby cały VAT odliczyć. Co za tym idzie przykładowo dealer samochodowy nie musi prowadzić takiej ewidencji przykładowo dla samochodów, które służą tylko sprzedaży (czyli będących u niego typowymi towarami handlowymi). Ewidencja taka jednak będzie musiała zostać zaprowadzona dla chociażby samochodu demonstracyjnego.

Oczywiście ewidencji nie wymagają także pojazdy, w stosunku do których podatnik godzi się na ograniczone odliczenie podatku naliczonego (czyli wskazane wyżej 50%), czy też podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w ogóle nie przysługuje (np. wykonuje on jedynie czynności zwolnione od podatku).

Zasady korzystania z samochodu i ewidencja to dla fiskusa za mało
Sporządzenie zasad korzystania z samochodu wyłącznie na cele służbowe jak też zaprowadzenie opisanej wyżej ewidencji przebiegu pojazdu nie są jednak wystarczające do zapewnienia sobie pełnego odliczenia podatku VAT.

Ustawodawca wymaga bowiem, aby podatnicy wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, złożyli naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami. Jeżeli termin ten nie zostanie zachowany, podatnik odliczy tylko połowę VAT-u. Dopiero z chwilą złożenia zawiadomienia zyska on pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Wzór takiego zawiadomienia ma określić Minister Finansów, jednakże na chwilę obecną go nie znamy.

Stare leasingi
W przypadku pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej przed dniem wejścia w życie omawianej ustawy, w stosunku do których na dzień poprzedzający dzień wejścia w życie tej ustawy kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze, nie stosuje się nowych regulacji w zakresie ograniczenia w odliczeniu podatku VAT w odniesieniu do wydatków związanych z leasingiem, najmem czy dzierżawą. Powyższe ma zastosowanie w odniesieniu do umów:
  1. bez uwzględnienia zmian umowy dokonywanych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy oraz
  2. pod warunkiem że:
    a) pojazdy samochodowe będące przedmiotem tych umów zostały wydane podatnikowi przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy,
    b) umowa została zarejestrowana przez podatnika dokonującego odliczenia u właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.


W uproszczeniu zatem mówiąc, jeżeli obecnie podatnik ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT z tytułu leasingu, najmu czy dzierżawy samochodu (a więc głównie od rat leasingowych), zaś po wejściu w życie nowych regulacji co do zasady prawo to zostanie ograniczone do 50%, podatnicy nadal będą mogli odliczać cały podatek VAT od rat czy czynszów, jednakże pod warunkiem, że umowa zostanie zawarta przed dniem wejścia w życie nowych regulacji oraz w terminie tym pojazd zostanie podatnikowi wydany, a także umowa taka zostanie w określonym ternie zarejestrowana w urzędzie skarbowym właściwym dla podatnika.

W dalszym ciągu natomiast nie będzie można w ogóle odliczać podatku VAT od paliwa nabywanego do samochodów osobowych (chyba że te będą służyć wyłącznie działalności gospodarczej, co będzie wynikać z prowadzonych dla nich ewidencji przebiegu pojazdów).

Omawiane regulacje mają wejść w życie z dniem 01 kwietnia 2014 r.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: