eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Pełne odliczenie VAT 2014 od samochodu a dodatkowy przegląd VAT-2

Pełne odliczenie VAT 2014 od samochodu a dodatkowy przegląd VAT-2

2014-05-23 13:25

Pełne odliczenie VAT 2014 od samochodu a dodatkowy przegląd VAT-2

Samochód © BlueSkyImages - Fotolia.com

W kwietniu zmieniły się zasady odliczania podatku VAT od nabycia towarów i usług związanych z użytkowanymi w firmie samochodami (w tym także dotycząc ich zakupu, najmu, dzierżawy czy leasingu). Ustawodawca nie tylko istotnie ograniczył prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wprowadził też zamęt w określeniu kiedy i ile można tego podatku odliczyć.

Przeczytaj także: Ewidencja przebiegu pojazdu w VAT 2014: kara z kks za jej brak

W ciągu ostatnich kilku miesięcy mamy istne zawirowania związane z odliczaniem VAT od wydatków związanych z używaniem samochodów. Inne regulacje bowiem obowiązywały w poprzednim roku podatkowym. Zmieniły się one następnie z początkiem stycznia 2014 r. po czym ponownie zostały znowelizowane z dniem 01 kwietnia 2014 r.
Najbardziej korzystne dla podatników regulacje obowiązywały jedynie przez pierwsze trzy miesiące 2014 r. Wtedy to bowiem pełne prawo do odliczenia dawały pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, te, które przeszły dodatkowe badania techniczne potwierdzające „ciężarowość” (przeglądy VAT-1, VAT-2, VAT-3 i VAT-4) oraz tzw. samochody z kratką, a więc pojazdy posiadające homologację samochodów ciężarowych, których ładowność przekracza określone limity.

Niestety taki stan rzeczy nie trwał zbyt długo. Obecnie, w przypadku samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony (tudzież które mają mniej niż 10 miejsc łącznie z kierowcą), prawo do pełnego odliczenia VAT dają jedynie te, które są „wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika”. Stosowne regulacje w tym zakresie znalazły się w znowelizowanym z dniem 01 kwietnia 2014 r. art. 86a ustawy o VAT.

Jego ust. 4 mówi zaś, że pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:
  1. sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
  2. konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

W niniejszym artykule skupimy się na drugim z wymienionych punktów. Wskażemy jaki zamęt wprowadzają obecne przepisy w stosunku do poprzednich.

fot. BlueSkyImages - Fotolia.com

Samochód

W ciągu ostatnich kilku miesięcy mamy istne zawirowania związane z odliczaniem VAT od wydatków związanych z używaniem samochodów. Inne regulacje bowiem obowiązywały w poprzednim roku podatkowym. Zmieniły się one następnie z początkiem stycznia 2014 r. po czym ponownie zostały znowelizowane z dniem 01 kwietnia 2014 r.


I tak art. 86a ust. 9 ustawy wskazuje, że do pojazdów samochodowych, o których mowa w ust. 4 pkt 2 należą:
  1. pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
    a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
    b) z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;
  2. pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
  3. pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:
    a) agregat elektryczny/spawalniczy,
    b) do prac wiertniczych,
    c) koparka, koparko-spycharka,
    d) ładowarka,
    e) podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
    f) żuraw samochodowy
    - jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym.

Mieszczą się tutaj także pojazdy specjalne o przeznaczeniu:
  • pogrzebowy,
  • bankowóz - wyłącznie typu A i B
- jeżeli mają jeden rząd siedzeń albo ich dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3 tony, o czym mówi rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: