eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Samochód osobowy z pełnym odliczeniem VAT w 2014 r.?

Samochód osobowy z pełnym odliczeniem VAT w 2014 r.?

2014-06-16 13:27

Samochód osobowy z pełnym odliczeniem VAT w 2014 r.?

Samochód osobowy z pełnym odliczeniem VAT w 2014 r.? © Christian Müller - Fotolia.com

W stanie prawnym obowiązującym do końca marca 2014 r., podatnicy mogli odliczyć co do zasady jedynie część podatku naliczonego związanego z zakupem, najmem czy leasingiem samochodów osobowych. W ogóle nie przysługiwało im zaś prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa służącego do ich napędu. Obecnie ograniczenia takie nie występują, jednakże pod warunkiem, że pojazd służy jedynie działalności gospodarczej.

Przeczytaj także: Samochód osobowy/ciężarowy w firmie - odliczanie podatku VAT

Rozpatrzmy następującą sytuację: W roku 2013 przedsiębiorca zawarł umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Do końca marca 2014 r. od rat leasingowych podatek naliczony był odliczany w wysokości 60% kwoty tego podatku zawartej na fakturze. Do tego czasu odliczono w ten sposób 5 500 zł podatku. Samochód służy jedynie działalności gospodarczej podatnika. Czy w takiej sytuacji obecnie może on odliczać pełną kwotę podatku od raty leasingowej, czy też stosować stare ograniczenia? Czy może odliczać podatek od paliwa oraz innych wydatków eksploatacyjnych związanych z samochodem? Czy umowę leasingu tego pojazdu należało zarejestrować w urzędzie skarbowym?

Odpowiadając na powyższe pytania należy wskazać, że decydujące znaczenie ma tutaj fakt wykorzystywania danego pojazdu jedynie do prowadzonej działalności gospodarczej.
Otóż obecnie obowiązujący art. 86a ust. 1 ustawy o VAT mówi, że w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu stanowi co do zasady 50% kwoty podatku wynikającej z faktury dotyczącej zakupu takiego pojazdu, jego najmu, leasingu, dzierżawy, zakupu części składowych, paliwa służącego do jego napędu czy innych wydatków eksploatacyjnych.

Jak jednak dodaje art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, powyższe ograniczenie nie ma zastosowania m.in. w przypadku gdy dany pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłączenie do działalności gospodarczej podatnika.

fot. Christian Müller - Fotolia.com

Samochód osobowy z pełnym odliczeniem VAT w 2014 r.?

W stanie prawnym obowiązującym do końca marca 2014 r., podatnicy mogli odliczyć co do zasady jedynie część podatku naliczonego związanego z zakupem, najmem czy leasingiem samochodów osobowych. Obecnie ograniczenia takie nie występują, jednakże pod warunkiem, że pojazd służy jedynie działalności gospodarczej.


Niestety samo stwierdzenie przez podatnika, że dany pojazd wykorzystuje on jedynie w firmie, nie jest tutaj wystarczające. Sposób „udowodnienia” wykorzystywania samochodu tylko w celach firmowych jest różny w zależności od tego, z jakim pojazdem mamy do czynienia. Z przykładu wynika, że chodzi o samochód osobowy. Należy zatem zastosować do niego normę wynikającą z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT mówiącą, że pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Szczegóły w zakresie prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu można znaleźć w artykule: Samochód ciężarowy 2014: pełne odliczenie VAT gdy ewidencja.

Poza zaprowadzeniem takiej ewidencji oraz sporządzeniem zasad korzystania z auta, które wykluczą jego wykorzystywanie w celach niefirmowych, podatnik winien także w odpowiednim terminie zawiadomić urząd skarbowy o takim sposobie wykorzystywania samochodu na specjalnym formularzu oznaczonym symbolem VAT-26.

Jeżeli podatnik dopełnił trzech powyższych obowiązków, poczynając od 01 kwietnia 2014 r. ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT (oczywiście o ile pojazd ten służy jedynie czynnościom opodatkowanym) nie tylko od rat leasingowych, ale także paliwa czy innych wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego. Co ważne, w urzędzie skarbowym nie należało rejestrować samej umowy leasingu samochodu osobowego, gdyż na dzień 31 marca 2014 r. podatnikowi nie przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT w związku z użytkowaniem tego pojazdu.

Gdy działalność mieszana, odliczamy 50%
Jeżeli podatnik nie spełnia opisanych wyżej wymogów co do pełnego odliczenia podatku naliczonego, zarówno od rat leasingowych jak i wydatków eksploatacyjnych związanych z samochodem osobowym może obecnie odliczyć jedynie 50% kwot podatku wykazanych na fakturach zakupu (nie ma przy tym już limitu 6 000 zł od rat leasingowych). Nie może jednak w ogóle odliczyć tego podatku od zakupu paliwa służącego do napędu przedmiotowego samochodu.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: