eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Nocleg w hotelu: refaktura w podatku VAT i dochodowym

Nocleg w hotelu: refaktura w podatku VAT i dochodowym

2015-01-08 13:24

Nocleg w hotelu: refaktura w podatku VAT i dochodowym

Na czym polega refakturowanie kosztów noclegu? © Lars Zahner - Fotolia.com

Wielu przedsiębiorców decyduje się na obciążenie swoich kontrahentów kosztami noclegów związanych z realizacją zlecenia na rzecz klienta. Jest to tzw. refakturowanie kosztów noclegu. Jak rozliczyć tego typu transakcję? Wyjaśniamy poniżej.

Przeczytaj także: Refaktura mediów: podatek VAT i CIT

Refakturowanie kosztów - na czym polega?


Refakturowanie nie zostało zdefiniowane w żadnym akcie prawnym. Jednak w praktyce należy przez to rozumieć odsprzedaż usługi (lub towaru) osobie trzeciej, uprzednio nabytej przez podatnika, zgodnie z umową zawartą między stronami.
Ważne!
W kwestii refakturowania kosztów niezwykle istotny jest art. 8 ust. 2a ustawy o VAT. Zgodnie z nim w przypadku, gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Dokonując refaktury kosztów zwykle nie dolicza się własnej marży. Ponadto co do zasady należy zastosować taką samą stawkę podatku VAT, jak na pierwotnej fakturze zakupu.

Refakturowanie kosztów noclegu a koszty podatkowe


Przedsiębiorca dokonujący refakturowania kosztów noclegu co do zasady może zakwalifikować je do kosztów uzyskania przychodów. Przy czym wydatek ten musi spełniać wymogi art. 22 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wynika z jego treści, kosztem podatkowym jest wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Warto podkreślić, że żadne przepisy nie zabraniają ujmowania w kosztach wydatków podlegających refakturowaniu.

fot. Lars Zahner - Fotolia.com

Na czym polega refakturowanie kosztów noclegu?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na obciążenie swoich kontrahentów kosztami noclegów związanych z realizacją zlecenia na rzecz klienta. Jest to tzw. refakturowanie kosztów noclegu.


Co ważne, od usług noclegowych nie można dokonać odliczenia podatku VAT, o czym stanowi art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o VAT. Wówczas koszt stanowi kwota brutto z faktury zakupu.

W przypadku usług noclegowych nabytych poza granicami Polski nie mamy do czynienia z importem usług. Faktury wyrażone w walucie obcej należy przeliczyć po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Ważne!
Zgodnie ze stanowiskiem reprezentowanym przez organy podatkowe nabywca usługi noclegowej, który zamierza ją refakturować, nie ma prawa od odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturze zakupu.

Refakturowanie kosztów noclegu a przychód


Przychód z tytułu refakturowania kosztów noclegu stanowi przychód z działalności gospodarczej. Co do zasady powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dnia:
  • wystawienia faktury albo
  • uregulowania należności.

Ważne!
Przychód z tytułu refakturowania usługi noclegowej, zgodnie z wydawanymi interpretacjami podatkowymi (IPTPB3/423-258/11-4/KJ, IPPB3/423-207/12-2/EŻ), powstaje w dacie wystawienia refaktury.

Ważne!
Jeżeli podatnik nabywa i odprzedaje usługi noclegowe, ma prawo do zastosowania takiej samej stawki podatku VAT, jaka została wykazana na pierwotnej fakturze zakupu.

Natomiast, gdy refakturowane usługi noclegowe są związane ze świadczeniem innych usług i stanowią ich uzupełnienie, stawka VAT zależna jest od stawki podatku VAT świadczenia podstawowego.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

Crafted in Japan

18.09.23

Hybrydowa Mazda CX-60
o mocy 327KM

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: