eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zeznanie podatkowe: odliczenie darowizny na cele pożytku publicznego

Zeznanie podatkowe: odliczenie darowizny na cele pożytku publicznego

2015-01-23 12:50

Przeczytaj także: Odliczenie darowizny na cele kultu religijnego w zeznaniu PIT 2014


W myśl art. 26 ust. 7 pkt 1 ww. ustawy wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy - w przypadku darowizny pieniężnej.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 i 14 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2014 r., poz. 1118, ze zm.) sfera zadań publicznych, o której mowa w art. 3 ust. 1, obejmuje zadania w zakresie działalności charytatywnej, nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.

W myśl art. 3 ust. 2 ww. ustawy organizacjami pozarządowymi są:
1. niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych,
2. niedziałające w celu osiągnięcia zysku
-osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 4. (…)

Z przywołanego przepisu art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a) i b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że aby można było dokonać odliczenia od dochodu darowizny musi ona spełniać następujące warunki:
• musi być przekazana na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie; i
• obdarowanym musi być organizacja określona w art. 3 ust. 2 i 3 ww. ustawy, prowadząca działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych; lub
• musi być przekazana na cele kultu religijnego.

Zatem zakres ulgi przewidzianej w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, związanej z darowiznami na rzecz określonych w tym przepisie organizacji nie uzależnia dokonania odliczenia od posiadania przez obdarowaną organizację formalnego statusu organizacji pożytku publicznego. Istotne jest, aby jednostka obdarowana prowadziła działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych i nie była jednostką sektora finansów publicznych.

W zakresie natomiast kultu religijnego istotnym jest aby istotnie darowizna dotyczyła tego celu czyli była przeznaczona na działania dotyczące praktyk, uroczystości i obrzędów religijnych, a zatem również przedmiotów, które tym czynnościom służą (przedmioty liturgiczne, obiekty sakralne, czasopisma czy książki religijne).

Wnioskodawczyni wskazała we wniosku, że Stowarzyszenie realizuje cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Stowarzyszenie zawiera w swoim statucie cele zadań publicznych takich jak działalność chrześcijańsko-charytatywna, organizacja pomocy humanitarnej, nauka i in. oraz cele kultu religijnego jak praca ewangelizacyjna, tłumaczenie Pisma Świętego w różnych krajach świata, współpraca z kościołami i organizacjami chrześcijańskimi, itd.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa, przyjmując za Wnioskodawczynią, że dokonano wpłat darowizn na cele kultu religijnego oraz na cele pożytku publicznego na rachunek bankowy Stowarzyszenia, które realizuje cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, należy uznać, że przedmiotowe darowizny podlegają odliczeniu od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2013 rok złożonym wspólnie z małżonkiem. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: