eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Nagroda w konkursie: podatek dochodowy od osób fizycznych czy prawnych?

Nagroda w konkursie: podatek dochodowy od osób fizycznych czy prawnych?

2015-03-06 13:11

Nagroda w konkursie: podatek dochodowy od osób fizycznych czy prawnych?

Wygrana w konkursie © agnieszkakielak - Fotolia.com

Czy zajęcie I miejsca w konkursie organizowanym dla koła naukowego uczelni wyższej będzie rodziło jakiekolwiek konsekwencje na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Przeczytaj także: Sprzedaż otrzymanej nagrody przez firmę w podatku dochodowym

Na wstępie wskazać należy, że zgodnie z art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PDOF), ustawa ta reguluje opodatkowanie dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne. Jak wynika z regulaminu Konkursu (co jest zgodne z art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy), Organizator finansuje i uiszcza podatek dochodowy w wysokości 10% przyznanej nagrody. Powołany wyżej przepis stanowi, że od dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 - pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% podlegają więc:
  1. przychody z tytułu wygranych w konkursach,
  2. uzyskane przez osoby fizyczne w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

O ile w analizowanym przypadku wątpliwości nie budzi miejsce uzyskania przychodu, o tyle wątpliwości budzić może podmiot, który uzyskał przychód z tytułu wygranej w konkursie – osoby fizyczne, czy koło naukowe.

fot. agnieszkakielak - Fotolia.com

Wygrana w konkursie

Jeżeli beneficjentem nagrody w konkursie jest samo koło naukowe a nie jej członek, przychód z tego tytułu powinna rozpoznać uczelnia i opodatkować go zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Podstawą prawną działania uczelnianych organizacji studentów i doktorantów jest ustawa o szkolnictwie wyższym (zwana dalej PSW). Zgodnie z art. 204 ust. 1 tej ustawy, studenci mają prawo zrzeszania się w uczelnianych organizacjach studenckich, w szczególności w kołach naukowych oraz zespołach artystycznych i sportowych, na zasadach określonych w ustawie. Zgodnie natomiast z ust. 2 ww. przepisu, uczelniane organizacje studenckie a także działające w uczelni stowarzyszenia zrzeszające wyłącznie studentów lub studentów i nauczycieli akademickich, mają prawo występowania z wnioskami do organów uczelni lub do organów samorządu studenckiego w sprawach dotyczących studentów uczelni.

Możliwość rejestracji kół naukowych wynika z art. 205 ust. 1 PSW, który to przepis stanowi, że rejestracji podlegają uczelniane organizacje studenckie inne niż stowarzyszenia. Organem rejestrującym i prowadzącym rejestr uczelnianych organizacji studenckich jest rektor (ust. 2), który uchyla uchwałę organu uczelnianej organizacji studenckiej niezgodną z przepisami prawa, statutem uczelni lub statutem (regulaminem, deklaracją założycielską) tej organizacji (ust. 3).

Z treści powyższych przepisów wynika, że koła naukowe są częścią wewnętrznej struktury organizacyjnej uczelni wyższej. Jeżeli zatem nagroda w konkursie zostanie przeznaczona dla koła naukowego w celu wspierania jego działalności i nie będzie przekazana na rzecz konkretnych osób – członków koła naukowego (nie zostanie więc rozdysponowana pomiędzy członków koła) – to nie można mówić o uzyskaniu przychodu przez osoby fizyczne (członków koła). Nie dojdzie bowiem do żadnego przysporzenia po ich stronie.
Przychód w omawianym stanie faktycznym powstał po stronie uczelni – osoby prawnej.

W związku z powyższym, w analizowanym przypadku nie będzie miał zastosowanie przepis art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOF, przewidujący konieczność poboru 10% zryczałtowanego podatku od uzyskanych dochodów (przychodów). Uczelnia powinna rozpoznać w tym przypadku przychód na zasadach wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: