eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek od wygranej. Ile wynosi i kiedy należy zapłacić PIT od nagrody w konkursie?

Podatek od wygranej. Ile wynosi i kiedy należy zapłacić PIT od nagrody w konkursie?

2022-06-23 00:01

Podatek od wygranej. Ile wynosi i kiedy należy zapłacić PIT od nagrody w konkursie?

Ile wynosi podatek od wygranej i kiedy nie musimy płacić podatku od nagrody? © artur gabrysiak - fotolia.com

Zbliżające się wakacje to okres nierozłącznie związany z szerokimi działaniami marketingowymi ukierunkowanymi czy to na plażowiczów, osoby zdobywające szczyty górskie czy wypoczywające w przydomowym ogródku. Jedną z "najpopularniejszych" w Polsce form akcji marketingowych od lat jest konkurs, którego atrakcyjność dotyczy również konsekwencji podatkowych.

Przeczytaj także: Kto nie musi składać PIT?

Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile wynosi stawka podatku PIT od nagrody w konkursie?
  • Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z podatku wygranej w konkursie?
  • Kiedy należy zapłacić podatek od nagrody?
  • Kto odprowadza podatek od nagrody?

Pierwsza korzyść związana ze zwycięstwem w konkursie dotyczy formy opodatkowania. Art. 30 ust. 1 pkt 2 UPDOF przewiduje opodatkowanie według 10% stawki podatku PIT, co należy określić jako korzystne rozwiązanie dla zwycięzcy nagradzanego miejsca konkursowego (gdyby zastosować tzw. progresję tj. opodatkowanie wg skali podatkowej to wystąpiłoby opodatkowanie stawką 17% [a po zmianach w Polskim Ładzie, które wejdą w życie 1 lipca 2022 r., 12%] lub 32% PIT!).

Kolejną korzyścią związaną z konkursem jest możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania wygranej w konkursie. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 UPDOF, wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 2.000,00 PLN.

fot. artur gabrysiak - fotolia.com

Ile wynosi podatek od wygranej i kiedy nie musimy płacić podatku od nagrody?

Od wygranej w konkursie należy zapłacić 10% zryczałtowanego podatku dochodowego, które pobiera i odprowadza organizator. Jeśli jednak jednorazowa wartość wygranych i nagród nie przekracza kwoty 2.000,00 PLN oraz konkurs ogłaszany i emitowany jest przez środki masowego przekazu lub dotyczy nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, można nie płacić podatku od wygranej i skorzystać ze zwolnienia PIT.



Konsekwentnie, analizowana regulacja pozwala, z uwagi na jej konstrukcję, wyodrębnić następujące rodzaje zwolnienia z podatku PIT:
  1. konkursy organizowane i emitowane (ogłaszane) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja), innymi słowy aby przedmiotowe zwolnienie miało zastosowanie, spełnione muszą zostać łącznie 3 warunki:
    • organizatorem konkursu musi być środek masowego przekazu,
    • podmiotem emitującym (ogłaszającym) konkurs musi być środek masowego przekazu,
    • jednorazowa wartość wygranej nie może przekroczyć kwoty 2.000,00 PLN;
  2. konkursy z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa lub sportu - dla zastosowania zwolnienia wyłączne znaczenie mają 2 warunki:
    • temat konkursu, który musi dotyczyć jednej z ww. dziedzin,
    • jednorazowa wartość wygranej nie może przekroczyć 2.000 zł.

W praktyce zatem, jeśli organizatorem konkursu nie są środki masowego przekazu, to dla reszty przedsiębiorców pozostała możliwość zastosowania przy organizacji konkursu zwolnienia tylko gdy pytanie konkursowe dotyczy wskazanych dziedzin a wartość wygranej nie przekroczyła limitu ustawowego.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, iż konieczne dla zastosowania analizowanego zwolnienia jest aby nagroda wręczona została zwycięzcy konkursu a nie zwycięzcy akcji promocyjnej tylko nazwanej tym pojęciem. W przeszłości bardzo często okazywało się że mimo nazewnictwa stosowanego przez organizatora działania marketingowego, akcja nie była konkursem a tym samym niemożliwe było skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania PIT.

Ustawy podatkowe nie definiują pojęcia „konkurs” wobec czego konieczne jest zastosowanie wykładni językowej - zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN jest to przedsięwzięcie dające możliwość wyboru najlepszych wykonawców, autorów danych prac, itp. Tym samym co do zasady, jeśli w danej akcji marketingowej istnieje element współzawodnictwa w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu, najprawdopodobniej mamy właśnie do czynienia z konkursem a w konsekwencji możliwością zastosowania zwolnienia z PIT.

Końcowo, należy pamiętać, iż w przypadku braku możliwości skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust 1 pkt. 68 UPDOF (pytanie konkursowe nie dotyczy dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa lub sportu bądź wartość wygranej przekroczyła limit 2.000,00 PLN) to po stronie organizatora ciąży obowiązek pełnienia funkcji płatnika PIT, tj. będzie on zobowiązany do pobrania i odprowadzenia 10% zryczałtowanego podatku dochodowego oraz do sporządzenia deklaracji PIT-8AR.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: