eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Kasa fiskalna: wynajem limuzyny to nie przejazd taksówką

Kasa fiskalna: wynajem limuzyny to nie przejazd taksówką

2015-03-19 13:44

Przeczytaj także: Dostęp do Internetu bez paragonu z kasy fiskalnej ale z rachunkiem


W pozycji 15 załącznika do rozporządzenia wskazano PKWiU ex 49.31.2 Pozostały transport lądowy pasażerski, miejski i podmiejski – dotyczy wyłącznie przewozów miejskich rozkładowych pasażerskich, innych niż kolejowe, za które są pobierane ceny ustalone przez gminę (Radę m.st. Warszawy) lub związek komunalny. Natomiast w poz. 16 PKWiU ex 49.39.1 Transport lądowy pasażerski, rozkładowy: międzymiastowy i specjalizowany – dotyczy wyłącznie przewozów miejskich rozkładowych pasażerskich, innych niż kolejowe za które są pobierane ceny ustalone przez gminę (Radę m.st. Warszawy) lub związek komunalny. (…)

Organ zauważa, że w powołanym wyżej przepisie § 4 ust. 2 lit. a i b rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, wyłączającym zwolnienie w zakresie ewidencjonowania obrotu i kwot należnego podatku za pomocą kasy rejestrującej dla usług przewozów pasażerskich w komunikacji samochodowej oraz przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami, ustawodawca nie wskazał konkretnych symboli PKWiU dla usług, co do których nie stosuje się zwolnienia.

Celem wykładni omawianej regulacji § 4 ust. 2 lit a i b, zasadne jest odwołanie się pomocniczo do Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z dnia 29 października 2008 r. (Dz.U. Nr 207, poz. 1293). W grupowaniu PKWiU 49.3 Pozostały transport lądowy pasażerski, mieszczą się między innymi: pozostały transport lądowy pasażerki, miejski i podmiejski (PKWiU 49.31.2), usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11) oraz transport drogowy pasażerski, rozkładowy: międzymiastowy i specjalizowany (PKWiU 49.39.1).

Ponadto, zdaniem Organu, w przedmiotowej sytuacji należy wskazać na wykładnię językową przepisu § 4 ust. 2 lit. b powołanego rozporządzenia. Mowa bowiem w powołanym przepisie o świadczeniu usług przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami.

W art. 2 pkt 43 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 1137) taksówka została zdefiniowana jako „pojazd samochodowy, odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego za ustaloną na podstawie taksometru opłatą”.

Wnioskodawca przedstawiając opis zdarzenia przyszłego wskazał, że usługi o które zamierza w 2015 r. poszerzyć działalność gospodarczą tj. wynajmowanie ekskluzywnego samochodu typu limuzyna, z kierowcą lub bez kierowcy, na różnego rodzaju okazje i imprezy okolicznościowe (śluby, wesela, chrzciny), klasyfikowane są do usług wynajmu i dzierżawy samochodów osobowych i furgonetek, bez kierowcy (PKWiU 77.11.10) oraz do usług w zakresie wynajmowania samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.31.12).

Konfrontując przedstawiony przez Wnioskodawcę opis zdarzenia przyszłego z powołanymi wyżej przepisami prawa, stwierdzić należy, że planowane przez Wnioskodawcę usługi polegające na wynajmowaniu ekskluzywnego samochodu typu limuzyna, z kierowcą lub bez kierowcy, na różnego rodzaju okazje i imprezy okolicznościowe nie mieszczą się w katalogu włączeń ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania zawartym w § 4 rozporządzenia bez względu na wysokość obrotu.

Tym samym zasadne będzie wskazanie na przepis § 3 ust. 2 ww. rozporządzenia, który pozwala Wnioskodawcy rozpoczynającemu w 2015 r. prowadzenie działalności w zakresie usług wynajmu limuzyn z kierowcą i bez kierowcy, na zastosowanie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot należnego podatku za pomocą kasy rejestrującej do momentu przekroczenia przez Wnioskodawcę kwoty obrotów w wysokości 20.000 zł. Zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: