eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Przekształcenie spółki z o.o. w komandytową a koszty podatkowe

Przekształcenie spółki z o.o. w komandytową a koszty podatkowe

2015-04-09 09:05

Przekształcenie spółki z o.o. w komandytową a koszty podatkowe

Przekształcenie spółki z o.o. w komandytową a koszty podatkowe © apops - Fotolia.com

Wydatki, traktowane jako koszty bezpośrednie, są odnoszone w ciężar kosztów uzyskania przychodu dopiero w dacie powstania przychodu. Tym samym jeżeli przychód taki powstanie po przekształceniu spółki z o.o. w komandytową, także wskazane koszty należy ująć w rachunku podatkowym po tym przekształceniu. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku odpisów amortyzacyjnych. Te odnoszone są w ciężar kosztów na bieżąco - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 31.03.2015 r. nr IBPBI/1/415-1570/14/AB.

Przeczytaj także: Przekształcenie w spółkę z o.o.: kontynuacja amortyzacji

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka z o.o. prowadzi działalność deweloperską, w ramach której ponosi m.in. wydatki na zakup gruntów pod inwestycje deweloperskie, koszty przygotowania tych inwestycji, prowizje pośredników, koszty notarialne, koszty projektów architektonicznych, zakupy materiałów budowlanych, zakupy usług budowlanych oraz niezamortyzowane jeszcze wydatki na nabycie środków trwałych. Powyższe są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ukończenia inwestycji deweloperskiej i jej sprzedaży klientom bądź w czasie (w przypadku środków trwałych), a więc do kosztów bezpośrednich.

Wspólnicy spółki z o.o. postanowili przekształcić ją w maju 2015 r. w spółkę komandytową. Wskazane wyżej wydatki zostały poniesione przez spółkę z o.o. przed przekształceniem, niemniej przychód ze sprzedaży powstanie już po tym przekształceniu. W związku z powyższym nie będzie możliwe zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż koszty te rozpozna nie spółka kapitałowa, a osobowa (w postaci spółki komandytowej). Z uwagi zaś na to, że dochody osiągane w tej spółce są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), odnoszenie w koszty uzyskania przychodów odbywać się może wyłącznie u poszczególnych jej wspólników, w proporcji do posiadanego udziału w zyskach spółki komandytowej (wśród których znajduje się wnioskodawca).

fot. apops - Fotolia.com

Przekształcenie spółki z o.o. w komandytową a koszty podatkowe

Wydatki, traktowane jako koszty bezpośrednie, są odnoszone w ciężar kosztów uzyskania przychodu dopiero w dacie powstania przychodu. Tym samym jeżeli przychód taki powstanie po przekształceniu spółki z o.o. w komandytową, także wskazane koszty należy ująć w rachunku podatkowym po tym przekształceniu.


Wnioskodawca, będący obecnie wspólnikiem spółki z o.o., a w przyszłości spółki komandytowej, zadał pytanie, czy może zaliczyć opisane wydatki do swoich kosztów uzyskania przychodu osiągniętego w spółce komandytowej, czyli w podatku PIT, po stosownym przekształceniu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 – dalej: „KSH”), spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Spółka komandytowa jest spółką, która nie posiada osobowości prawnej. Spółka ta nie jest samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego, a dochody tej spółki nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki komandytowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce komandytowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem takiej spółki jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego jest natomiast spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, przy czym, jej dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm.).

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Stosownie do art. 5b ust. 2 ww. ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ww. ustawy, przez spółkę niebędącą osobą prawną, należy rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, udziałowcy Spółki z o.o. zamierzają przekształcić ją w spółkę komandytową. Po tym przekształceniu Wnioskodawca, jako dotychczasowy udziałowiec Spółki z o.o., stanie się komandytariuszem spółki komandytowej, z większościowym udziałem w jej zysku.

Odnosząc się zatem do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki komandytowej, powstałej z przekształcenia spółki z o.o., wskazanych we wniosku wydatków, wskazać należy na uregulowania dotyczące zasad przekształcenia spółek prawa handlowego, zawarte w przepisach ww. KSH.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 i 2 KSH:
1. spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna,
2. spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: