eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż prywatnych rzeczy z reguły bez podatku dochodowego

Sprzedaż prywatnych rzeczy z reguły bez podatku dochodowego

2015-05-15 12:41

Sprzedaż prywatnych rzeczy z reguły bez podatku dochodowego

Sprzedaż rzeczy prywatnych z reguły bez podatku dochodowego © Patrick Bonnor - Fotolia.com

Kto z nas nie posiada rzeczy nabytych jakiś czas temu, które obecnie nie są już przydatne. Często trafiają one na strych, do zapomnianej szuflady bądź innego miejsca, w którym przeszkadzają za każdym razem, gdy czegoś szukamy, albo lądują na śmietniku. Gdy postanowimy się danej rzeczy pozbyć, coraz częściej nie interesuje nas oddanie jej w gratisie, a sprzedanie. Transakcje takie ułatwia dostępna technologia informatyczna (nietrudno znaleźć serwis z darmowymi ogłoszeniami). Szczęśliwi, że udało nam się coś sprzedać z niepotrzebnych rzeczy zapominamy jednak, że niekiedy transakcję taką należy obarczyć podatkiem dochodowym.

Przeczytaj także: Sprzedaż rzeczy ruchomych (np. samochodu) w rozliczeniu PIT 2014

Półroczne posiadanie


Odpłatne zbycie swoich prywatnych ruchomych rzeczy (poza działalnością gospodarczą) stanowi bowiem odrębne źródło przychodu w podatku dochodowym, a określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof). Przychód taki powstanie jednak jedynie wówczas, gdy właścicielami zbywanego majątku będziemy krócej niż pół roku.
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie prywatnych ruchomych składników majątku, jeżeli nastąpiło ono przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym miało miejsce ich nabycie (zarówno w sposób odpłatny jak i nieodpłatny.

Przychód z takiej transakcji ustala się zgodnie z art. 19 updof, czyli w wysokości ceny określonej w umowie, pomniejszonej o koszty odpłatnego zbycia (którymi mogą być np. koszty ogłoszeń w internecie czy prasie).

fot. Patrick Bonnor - Fotolia.com

Sprzedaż rzeczy prywatnych z reguły bez podatku dochodowego

Sprzedaż prywatnych używanych rzeczy z reguły następuje po cenie niższej od ich zakupu, w związku z czym dochodu podlegającego opodatkowaniu w przeważającej większości przypadków w ogóle tutaj nie będzie.


Warto pamiętać, że dla sprzedaży takiej ustawodawca nie przewidział szczególnych zasad opodatkowania jak też szczególnej formy zawierania umów jak i ich dokumentowania. Te mogą być zawarte zarówno w formie ustnej jak i pisemnej. Warto jednak zadbać o zachowanie formy pisemnej, jako istotnej dla celów dowodowych i to z dwojakich przyczyn. Umowa taka bowiem z jednej strony wskaże datę sprzedaży (co jest niezwykle ważne w celu określenia, czy w ogóle powstanie źródło przychodu w podatku dochodowym), z drugiej zaś jej wartość (co z kolei będzie istotne przy ewentualnym określeniu dochodu i podatku, gdy źródło przychodu jednak powstanie).
Zaniżenie ceny sprzedaży bez uzasadnionej przyczyny pod kątem podatkowym może nic nie dać. Jeżeli bowiem cena taka będzie odbiegać znacznie od wartości rynkowej, czego nie da się w żaden sposób uzasadnić, fiskus może określić tę wartość w wysokości rynkowej (biorąc pod uwagę ceny rynkowe podobnych rzeczy z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz miejsca i czasu sprzedaży). Stąd, jeżeli faktycznie zachodzą okoliczności mające wpływ na obniżenie ceny, np. uszkodzenia, duży stopień zużycia, warto zawrzeć odpowiednią informację w samej umowie oraz w miarę możliwości ją udokumentować.

Od czego liczymy podatek?


Przychód to jedno, ale aby prawidłowo wyliczyć należny podatek, trzeba ustalić dodatkowo koszty jego uzyskania, które łącznie pozwolą na określenie dochodu. Dochód ten ustala się zgodnie z art. 24 ust. 6 updof, czyli w wysokości różnicy pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy, a kosztami jej nabycia. Dochód ten dodatkowo zmniejszają nakłady poniesione na daną rzecz w czasie jej posiadania.

Co do kosztów nabycia można tutaj zaliczyć? Stanowi je przede wszystkim cena należna zbywcy. Mogą to być także koszty dodatkowe, jak chociażby transport, ubezpieczenie w drodze czy dodatkowe wydatki związane np. ze sprowadzeniem danej rzeczy (w tym także część zapłaconych podatków). Sytuacja wygląda gorzej, gdy nabycie nastąpiło w sposób nieodpłatny, np. darowizną. Wtedy w zasadzie kosztów nabycia nie ma.

Czym są nakłady poniesione w trakcie posiadania rzeczy? Tutaj wymienić można m.in. wydatki na remont czy ulepszenie danej rzeczy. Z przykładów praktycznych będzie to np. założenie instalacji gazowej w samochodzie czy naprawa/wymiana uszkodzonego silnika, w sprzęcie elektronicznym będzie to np. jego rozbudowa o nowe podzespoły zwiększające funkcjonalność czy też zakup dodatkowego oprogramowania. Warto zbierać oczywiście dowody potwierdzające poniesione nakłady.

Co ważne, w kosztach takich nie uwzględnimy raczej wydatków na bieżącą eksploatację rzeczy.

Ewentualny podatek w PIT rocznym


Znając dochód, jesteśmy wreszcie w stanie ustalić wysokość podatku. Nie dokonujemy tego jednak od razu po sprzedaży. Sprzedaż prywatnych rzeczy nie wymaga bowiem w trakcie roku płacenia podatku (czy zaliczek na podatek) jak też składania dodatkowych deklaracji. Dochód taki należy wykazać dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym, składanym do 30 kwietnia następnego roku podatkowego i w tym terminie zapłacić wynikający z PIT-a podatek (jeżeli ten do zapłaty wyjdzie).
Dochód uzyskany ze sprzedaży prywatnych rzeczy łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi skalą podatkową (np. z umowy o pracę, zlecenia, rent czy emerytur, najmu itp.). Należny fiskusowi podatek ustala się tutaj od łącznej podstawy opodatkowania

Sprzedaż prywatnych używanych rzeczy z reguły następuje po cenie niższej od ich zakupu, w związku z czym dochodu podlegającego opodatkowaniu w przeważającej większości przypadków w ogóle tutaj nie będzie. Niemniej jeżeli sprzedaż taka nastąpi przed upływem półrocznego okresu posiadania danej rzeczy, podatnik i tak musi wykazać ją w rocznym PIT, pomimo powstania straty.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: