eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podróż służbowa samochodem pracownika: opłata za autostradę

Podróż służbowa samochodem pracownika: opłata za autostradę

2015-05-28 11:20

Podróż służbowa samochodem pracownika: opłata za autostradę

Autostrada © bzyxx - Fotolia.com

Podróż służbowa pracownika może odbyć się przy wykorzystaniu jego prywatnego samochodu. Za taki użytek otrzymuje on od pracodawcy dodatkowe świadczenie pieniężne. Pracodawca przy tym może postanowić, że pokryje z własnej kieszeni także dodatkowo przejazdy autostradą czy postoje w strefie płatnego parkowania. Jak powyższe będzie rozliczone podatkowo?

Przeczytaj także: Diety za podróż służbową w kosztach uzyskania przychodu

Na wniosek pracownika pracodawca może wyrazić zgodę na przejazd w podróży krajowej lub podróży zagranicznej samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością pracodawcy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez pracodawcę, która nie może być wyższa niż określona w odpowiednich przepisach (tzw. kilometrówka).

O powyższym traktuje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29.01.2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Co ważne, przepisy tego rozporządzenia zobowiązują pracodawcę do zwrotu szeregu wydatków związanych z taką podróżą służbową. Jego §4 dodaje przy tym, że pracownikowi, który w czasie podróży krajowej lub podróży zagranicznej poniósł inne niezbędne wydatki związane z tą podróżą, określone lub uznane przez pracodawcę, zwraca się je w udokumentowanej wysokości.
W wydatkach takich mieszczą się opłaty za bagaż, przejazd drogami płatnymi i autostradami, postój w strefie płatnego parkowania, miejsca parkingowe oraz inne niezbędne wydatki wiążące się bezpośrednio z odbywaniem podróży krajowej lub podróży zagranicznej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 25.08.2014 r. nr ILPB1/415-532/14-4/AMN wskazał przy tym, że „(…) zwrot pracownikowi przebywającemu w podróży służbowej – na warunkach wskazanych w ww. rozporządzeniu – poniesionych – oprócz kosztów przejazdu – kosztów za przejazd płatną autostradą czy poniesionych kosztów w postaci opłat parkingowych, będzie przychodem tego pracownika w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże zwolnionym z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kwota zwolnienia z tego tytułu nie jest wliczana do kwoty zwolnienia limitowanego, dotyczącego kosztów samego przejazdu (tzw. kilometrówki). To oznacza, że kwota zwrotu tych wydatków nie rodzi obowiązku opodatkowania, a co za tym idzie na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek pobrania od ww. kwot zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.(…)”

fot. bzyxx - Fotolia.com

Autostrada

Zwrot pracownikowi kosztów z tytułu korzystania w podróży służbowej, odbywanej własnym samochodem, z płatnych odcinków dróg czy parkingów stanowi wprawdzie dla niego przychód, niemniej jest on zwolniony z podatku dochodowego.

Niestety od strony kosztowej sytuacja nie jest już tak korzystna dla pracodawcy. Tutaj bowiem, nie tylko fiskus, ale i sądy administracyjne uważają, że zwrot takich opłat stanowi podatkowy koszt pracodawcy w ramach tzw. kilometrówki, jako wydatek związany z używaniem nie-firmowego samochodu. Konkluzje takie są wyciągane na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 36 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przepisach tych bowiem ustawodawca mówi o wydatkach ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby wykonywanej działalności, nie definiując jednocześnie tego pojęcia. Zarówno organy podatkowe jak i sądy uważają, że ma ono szerszy zakres, niż jedynie koszty eksploatacji.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 07.06.2013 r. sygn. akt II FSK 1945/11 wyjaśnił: „(…) To, że ze wskazanych w skardze kasacyjnej, wydanych na podstawie Kodeksu pracy rozporządzeń wynika, iż pracodawca zwraca pracownikowi koszty przejazdu według ustalonego w innym rozporządzeniu przelicznika, a także inne odpowiednio udokumentowane koszty, w żadnej mierze nie świadczy, iż takie same zasady obowiązują w zakresie kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym.

Całkowicie odmienny jest bowiem kształt i cel tych przepisów, a zwrot kosztów przejazdów - o czym mowa w tych rozporządzeniach - nie jest w żaden sposób równoznaczny z kosztami, ponoszonymi z tytułu używania samochodu, o czym stanowi art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a) u.p.d.o.p., co dawałoby asumpt do twierdzenia, że ograniczeniami, wynikającymi z tego przepisu w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów, nie są objęte inne udokumentowane wydatki związane z używaniem samochodu w trakcie podróży służbowej.(…)”

Reasumując, zwrot pracownikowi kosztów z tytułu korzystania w podróży służbowej, odbywanej własnym samochodem, z płatnych odcinków dróg czy parkingów stanowi wprawdzie dla niego przychód, niemniej jest on zwolniony z podatku dochodowego.

U pracodawcy jednakże zwrot taki stanowi koszt uzyskania przychodu w ramach tzw. kilometrówki, jako wydatek związany z używaniem prywatnego samochodu. W związku z powyższym nie może być uwzględniany w kosztach w wysokości faktycznie poniesionej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: