eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zakup mieszkania od męża z ulgą mieszkaniową

Zakup mieszkania od męża z ulgą mieszkaniową

2016-05-24 13:14

Zakup mieszkania od męża z ulgą mieszkaniową

Zakup mieszkania od męża z ulgą mieszkaniową © peshkova - Fotolia.com

Podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości można uniknąć, przeznaczając uzyskane środki na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych. W grę wchodzi remont oraz zakup nieruchomości lub udziału w nieruchomości. Czy w ramach ulgi można kupić nieruchomość lub udział w niej od małżonka?

Przeczytaj także: Ulga mieszkaniowa: spłata małżonka jest celem mieszkaniowym

Wystarczy odczekać 5 lat podatkowych od chwili nabycia nieruchomości, aby uniknąć zapłaty podatku od dochodu z jej sprzedaży. Ale ci, którzy nie mogą tyle czekać, mogą skorzystać ze zwolnienia, o ile uzyskane pieniądze przeznaczą na własne cele mieszkaniowe. Chodzi o spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe, zakup nieruchomości, remont oraz nabycie udziałów w lokalu czy gruncie. I – jak się okazuje – nie ma znaczenia, od kogo się nieruchomość lub udział w niej kupuje.

Spłata kredytu uprawnia do ulgi


Potwierdziła to katowicka izba skarbowa w odpowiedzi na wniosek o interpretację podatkową w tej kwestii. Jak wynika ze wniosku, podatniczka zbyła udział w nieruchomości, którą otrzymała w darowiźnie. Uzyskane pieniądze zamierzała częściowo przeznaczyć na spłatę kredytu, jaki zaciągnęła na nabycie obecnie zajmowanego lokalu.

We wniosku uznała, że dokonując spłaty wypełni warunki konieczne do skorzystania z ulgi. Izba w interpretacji z 17 maja tego roku (sygnatura IBPB-2-2/4511-297/16/NG) potwierdziła tę opinię.
Wprawdzie urzędnicy dość długo wyjaśniali, że konieczne jest, aby kredyt spłacany został zaciągnięty przed datą uzyskania przychodu, że środki musza być przeznaczone na własne cele mieszkaniowe, co z grubsza oznacza zapewnienie sobie dachu nad głową, lecz ostateczna konkluzja była pozytywna dla podatniczki.

fot. peshkova - Fotolia.com

Zakup mieszkania od męża z ulgą mieszkaniową

Skorzystanie z ulgi mieszkaniowej dzięki odkupieniu mieszkania od małżonka jest możliwe, o ile tylko udziały w lokalu należą do osobnego majątku osobistego każdego z nich.


Można kupować od małżonka


Ale pytanie, jakie zadała podatniczka, miało jeszcze drugą część. Mianowicie pozostałą po spłacie kredytu sumę zamierzała ona wydać na odkupienie od małżonka udziału w mieszkaniu, jaki oboje zajmują. I tu również sugerowała, że w ten sposób wypełnia warunki skorzystania z ulgi. Ustawa bowiem mówi, że wśród celów mieszkaniowych jest właśnie zakup udziału w nieruchomości.

I urzędnicy również przyznali podatniczce rację.
Tu jednak warto zaznaczyć, że mieszkanie, jakie zajmowali i będą zajmować małżonkowie, zostało przez nich kupione przed zawarciem małżeństwa. To oznacza, że udziały w nieruchomości przynależą do majątku osobistego tych dwojga, czyli nie wchodzą w skład małżeńskiej wspólnoty mieszkaniowej.

A więc podatniczka zamierzała odkupić od męża jego udziały i w rezultacie wejść w posiadanie większości z nich lub wszystkich. To oznaczałoby, że mąż w razie komplikacji nie miałby prawa do lokalu. Z drugiej jednak strony można bez trudu wyobrazić sobie, że za jakiś czas podatniczka podaruje mężowi odkupione udziały i sytuacja wróci do stanu początkowego ewentualnie wprowadzi mieszkanie do majątku wspólnego.

Jak widać więc, skorzystanie z ulgi mieszkaniowej dzięki odkupieniu mieszkania od małżonka jest możliwe, o ile tylko udziały w lokalu należą do osobnego majątku osobistego każdego z nich.

Marek Siudaj,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: